Byggecentre kan få hjælp til at gøre kunderne klogere på bæredygtighed

Tre ud af fire danskere har lidt eller ingen viden om bæredygtige byggematerialer. Det vil Videncentret Bolius, foreningen Realdania og Danske Byggecentre lave om på, og derfor inviterer partnerne landets byggecentre til at søge midler til bæredygtige idéer og aktiviteter.

Ifølge en undersøgelse er det ikke særligt mange danskere, der har miljøet i tankerne, når de står nede i det lokale byggecenter og skal købe materiale. Foto: Stark.

17.08.2022

CSR.dk

Hvordan får man danskerne til at vælge mere bæredygtigt, når de renoverer, bygger om eller bygger nyt?  
 
Det spørgsmål vil Videncentret Bolius, Realdania og brancheforeningen Danske Byggecentre gerne finde svar på.

Derfor uddeler partnerne sammen en pulje på 1 million kroner, som kan søges af danske byggecentre. 

Læs også: Stark vil tage bæredygtigt ansvar uden for forretningen

”Vi vil gerne invitere landets byggemarkeder og byggecentre – store som små – til at udvikle og teste nye måder at formidle viden om bæredygtige materialevalg - og forhåbentlig gøre danskerne i bedre stand til at træffe mere bæredygtige valg. Det kan være fysiske arrangementer, digitale kampagner eller andre indsatser, som kan understøtte en god dialog med kunderne og give dem mere viden om bæredygtighed”, siger Kristine Virén, formidlingschef i Videncentret Bolius. 

Få danskere har viden om bæredygtige byggematerialer
Det er nemlig i høj grad i landets byggecentre, danskerne søger råd og vejledning, når huset skal have ny terrasse, når der skal vælges isolering og materialer til den nye tilbygning, eller når den gamle køkkenbordplade skal udskiftes.  

Til gengæld er det de færreste gør-det-selv-folk, der tænker over bæredygtighed, når de handler i det lokale byggecenter.

Det viser en ny undersøgelse fra YouGov foretaget for Videncentret Bolius og Realdania.

Læs også: Bank sender alle medarbejdere på ESG-uddannelse

Her svarer tre ud af fire danskere, at de i mindre grad eller slet ikke har viden om bæredygtige byggematerialer.

Og 63 procent af de adspurgte har det stort set ikke i tankerne, når de står i byggemarkedet og skal købe ind til et bygge- eller renoveringsprojekt i deres bolig. 

”Mens interessen for bæredygtige byggematerialer er vokset blandt de professionelle bygherrer og rådgivere, er den ikke rigtig nået ud i de danske hjem. Derfor er bæredygtighed desværre heller ikke i højsædet, når danskerne køber ind til egne byggeprojekter. Det vil vi gerne være med til at ændre”, siger Palle Thomsen, administrerende direktør i brancheforeningen Danske Byggecentre.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense