Bureaukratiet hæmmer den grønne omstilling

Sagsbehandlingstiden er en vigtig forklaring på, at udbygningen af landvindmøller står næsten stille, trods det at Danmark har sat ambitiøse mål for området.

Foto: 123rf.com

22.11.2024

CSR.dk

En ny analyse fra Dansk Erhverv viser, at sagsbehandlingen af etableringen af nye landvindmøller i Danmark gennemsnitligt tager seks år. Det er langt over den maksimal-grænse på to år for godkendelse, som EU har fremsat. 

Man kan derfor sætte spørgsmålstegn ved, hvorvidt indfrielsen af målet fra 2022 om firdoblingen af antallet af landvindmøller i 2030 er realistisk. 

Ifølge en analyse fra Dansk Erhverv tror to ud af tre danskere imidlertid på, at vi er godt på vej. Faktisk tror de, at antallet af landvindmøller er fordoblet siden 2019. Det reelle tal er kun 11 procent.

Danmark kan miste førersædet

I et fælles opråb kalder SF, Konservative og Dansk Erhverv nu på politisk handling:

”Der skal mere fart på den grønne energi i Danmark. Det er til glæde for klimaet, frigørelsen fra russisk gas og konkurrencedygtigheden i dansk erhvervsliv”, skriver Anna Valentina Berthelsen, energiordfører (SF), Dina Myrup Raabjerg energiordfører (K) og Ulrich Bang, underdirektør for klima, energi og miljø i Dansk Erhverv, i Altinget.

Ifølge dem står Danmark over for et vendepunkt, hvor politisk mod og hurtig handling er altafgørende, hvis Danmark skal fastholde sin førerposition i den grønne omstilling.

De fremhæver en række områder, hvor den langsomme godkendelsesproces kan få betydning:

  1. Det øger risikoen for at gå glip af billig, grøn strøm og forsinke udfasningen af sort energi.
  2. Det skaber usikkerhed om investering i vindprojekter og bremser dermed den økonomiske vækst i landdistrikter.
  3. Det gør naboer til mulige kommende grønne energiprojekter usikre om deres hus i flere år.

Derfor opfordrer de til, at man fra politisk hånd tager ansvar og gør en indsats på tværs af partilinjer for at forkorte godkendelsestiderne for vindmøller på land.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.08.2026CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

26.08.2026CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus