Vinder af bæredygtighedspris: Vil kun arbejde med klimafokuserede virksomheder

Ved Årets Rambuk 2021 kunne landets bureauter for første gang finde en pris for deres klimafokuserede kampagner. Geelmuyden Kiese fik debutprisen for en kampagne, der foruden øget kendskab, også har givet virksomheden forventninger til fremtidige samarbejdspartnere.

Geelmuyden Kiese fandt Årets Rambuks bæredygtighedspris for deres kampagne om FN's verdensmål. Foto: Martin Sylvest Andersen..

20.10.2021

CSR.dk

I sidste uge var der debut for Bæredygtighedsprisen ved Dansk Markedsførings pris Årets Rambuk 2021 – en prisuddeling for mediebranchens bedste, mest innovative og nu bæredygtighedsfokuserede kampagner.

Det var kommunikationsbureauet Geelmuyden Kiese, der løb med sejren for kampagnen ”Fra Verdensmål til Vores Mål”, som i samarbejde med Deloitte, Danmarks Statistik og det rådgivende 2030-panel skulle øge kendskabet til FN’s 17 verdensmål gennem en dansk referenceramme.

Læs også: Verdens første brintanlæg vinder hi-messens bæredygtighedspris

Kendskabet skulle konkret øges gennem workshops rundt omkring i landet og med en hjemmeside, hvor danskerne kunne give indblik i, hvad verdensmålene havde af betydning for dem personligt. Det er data, der gives videre til 2030-panelet med henblik på at vurdere om de kan bruges i en politisk henseende.

For Geelmuyden Kiese har arbejdet med verdensmålene også været med til at skabe en større bevidsthed om deres vigtighed – især i forhold til fremtidige kunder.

“Alle på Geelmuyden Kiese har fået en større bevidsthed om verdensmålene. Helt alvorligt, jeg kan ikke se Geelmuyden Kiese arbejde for et firma, der ikke på den ene eller anden måde har en bæredygtig profil”, siger Morten Crone Sejersbøl, direktør for sport, kultur og underholdning hos bureauet, til Dansk Markedsføring, og lægger samtidig vægt på, at bæredygtighed kommer til at være gennemgående i fremtidig markedsføring.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

3H Law
Seminar
Seminar om grøn markedsføring

Formålet med seminaret er at belyse nogle af de hyppigt forekommende problemstillinger, som virksomheder kan stå overfor ved brugen af grønne udsagn i deres markedsføring. Deltagerne vil blive oplyst om de gældende vildledningsregler med fokus på grøn markedsføring og forstå hensynene bag reglerne, samt gøres bekendt med, hvilke udsagn der er sikrest at bruge.

Dato

25.11.2025

Tid

14:00

Sted

København (nærmere adresse TBA)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn