Brugerne spiller en vigtig rolle for Aarhus Kommunes energirenovering

Når mere end én million kvadratmeter skal vurderes og efterfølgende renoveres i Aarhus Kommune, kræver det både teknisk snilde og forståelse for den hverdag, bygningernes brugere befinder sig i.

Det fysiske omfang og den omfattende aktørinvolvering gør, at Aarhus Kommunes energirenoveringsprojekt på alle måder er helt unikt og af en størrelse, der aldrig før har været gennemført i Danmark. Foto: Aarhus Kommune.

18.12.2013

CSR.dk

Aarhus Kommune vil være CO2 neutral i 2030. I den forbindelse skal 650 bygninger i Aarhus Kommune på i alt mere end én million kvadratmeter gennem kikkerten.

Bascon og Dansk Energi Management, der er blevet valgt som projektledere på det omfattende energirenoveringsprojekt, vil tænke de tekniske løsninger ind i en helhedsorienteret proces, hvor både bygherre, brugere og entreprenører bliver involveret.

Når mere end én million kvadratmeter skal vurderes og efterfølgende renoveres, kræver det både teknisk snilde og forståelse for den hverdag, bygningernes brugere befinder sig i. Det er eksempelvis vigtigt at vide, hvilke virkemidler der har størst effekt i forhold til at skabe en energibesparende adfærd blandt brugerne.

Læs også: Stort investeringspotentiale for energirenovering

”Hvis vi skal opfylde alle vores forventninger, er vi afhængige af rigtig mange aktører, og vores opgave som projektleder bliver at sikre kvalitet hele vejen igennem. Det vil vi først og fremmest gøre ved at skabe strategisk overblik og sikre et dialogbaseret samarbejde helt frem til projektets afslutning i 2019”, fortæller bygherrerådgiver og projektleder, Tue Bisgaard, fra Bascon.

Ifølge Aarhus Kommunes projektchef, Karen Margrethe Høj Madsen, er der store forventninger til Bascon og Dansk Energi Managements håndtering af opgaven.

Læs også: Kina kopierer dansk CO2 neutralt byggeri

”Det er en meget kompleks opgave, Bascon og Dansk Energi Management skal håndtere. Der skal laves adfærdsanalyser for brugere af 650 bygninger, så det er mange interessenter, der skal holdes styr på. Men jeg forventer, at Bascon og Dansk Energi Management er skarpe på, hvilke krav der skal stilles til entreprenørerne, samtidig med at de har øje for at opnå den størst mulige energibesparelse,” siger hun.

Bascon og Dansk Energimanagement skal være med til at tilrettelægge og kvalitetssikre energirenoveringen fra start til slut. Det er ambitionen, at projektet både skal føre til udvikling af effektfulde resultater og helt nye tilgange til energirenovering.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby