Bred opbakning til renere lastbiler i USA

De kommende, strammere regler for CO2-udslip fra de amerikanske lastbiler møder opbakning ikke bare fra miljøinteressenter, men også fra lastbilbranchen og transportfirmaerne. Flere fremskridt er dog nødvendige, påpeger miljøorganisation.

Der er bred opbakning til de kommende, strammere udledningsregler i USA - også fra branchen. Foto: Flickr/Elizabeth McClay.

12.10.2016

CSR.dk

Med start næste år bliver reglerne for udledningen af drivhusgasser, primært CO2, fra lastbiler i USA strammet væsentligt op, som tidligere berettet her på sitet. Det er fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram, der frem mod 2027 gradvist vil se de nye standarder blive indfaset med, ifølge planerne, massive gevinster for både miljø og økonomi i vente.

Læs også: Fremtidens lastbiler skal vinke farvel til diesel

Ikke overraskende, så har strategien udløst glæde hos miljøorganisationer landet over, skriver SupplyChainBrain. I en udtalelse fra Environmental Defense Fund (EDF), udtaler organisationens direktør, Fred Krupp, at standarderne ”… vil reducere klimaforurening, beskytte folkesundheden, gøre os mere energiuafhængige og spare penge for både vognmænd og kunder.”

Måske knap så ventet, så er der også støtte at hente til reglerne fra både lastbilproducenter, speditører, shippingvirksomheder og flere store selskaber i fremstillingssektoren. Ifølge EDF har mere end 300 virksomheder, herunder PepsiCo, Wal-Mart, General Mills og Campbell Soup Co., vendt tommelfingeren op for de kommende standarder.

For selve trucking-industrien er det i høj grad de lovede besparelser til brændstof – notorisk en af de største udgiftsposter for virksomhederne – der lokker. Mere brændstofeffektive lastbiler vil derfor være godt for både forretningen og miljøet.

Yderligere forbedringer er nødvendige
Alligevel skal man dog ikke se frem til store reduktioner i CO2-udledningen fra sektoren. Den forventede vækst i antallet af kørte kilometer vil derimod betyde, at udslippet kommer til at ligge nogenlunde konstant, siger chef for supply chain-partnerskaber i EDF, Jason Mathers, og understreger, at der skal og vil ske endnu flere forbedringer på området efter 2030.

Interessant er det, påpeger Mathers, at trucking-industrien ikke har kopieret den modstand overfor myndighedernes bestræbelser på at forbedre brændstofeffektiviteten, som man har set fra personbilproducenternes side. I stedet forholder producenterne sig til kundernes krav om grønnere køretøjer og bakker op om de nye, ”commonsense”-standarder via proaktivt engagement.

Læs også: Kommende ellastbil bliver nu helt CO2-fri

Alt i alt kalder han de nye standarder for ”et godt solidt skridt”, men peger samtidig på, at de føderale myndigheder godt kan gå endnu længere i deres bestræbelser på at skære i CO2-udledningerne fra industrien. Som inspiration arbejder EDF selv med at forbedre brændstofforbruget i den enkelte lastbil via en række praktiske tiltag omkring kørevaner og ny teknologi.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense