Brancheorganisation opstiller ti principper for fremtidens klimalederskab

Forskere og klimaeksperter understreger i ny rapport, at klimakrisen kalder på handlekraftig ledelse - en anbefaling, som Lederne har omsat til ti principper, der skal bruges af ledere, som vil være klimaaktivistiske rollemodeller.

Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør i Lederne, mener, at der er brug for aktivistisk lederskab for at håndtere klimakrisen. Foto: Lederne..

25.11.2022

CSR.dk

Det er historisk mangel på globalt klimalederskab, som bærer en stor del af ansvaret for den krise, vi befinder os i, men samtidig er det også ledere og ledelse i alle dele af samfundet, der er nøglen til at bremse og håndtere katastrofen. 

Sådan lyder en af de centrale konklusioner i rapporten Fra klimakrise til klimahandling, som brancheorganisationen Lederne og forskernetværket Navigating 360 udgiver netop har udgivet.

I rapporten beskriver ni forskere og klimaeksperter de udfordringer, klimakrisen tegner, hvilket Lederne har oversat til ti principper, som skal udstikke kursen for fremtidens klimalederskab.

Læs også: Konsulenthus vil træne sine 415.000 medarbejdere i bæredygtighed

”Vi oplever igen og igen, at klimaindsatsen ender i forblommede ord, hensigtserklæringer og politisk korrekte statements, hvor enkelte foregangslande er mere undtagelsen end reglen. Det har vi endnu en gang oplevet under det nylige COP27, hvor det kom til at handle om grønt tovtrækkeri på vejen mod den laveste fællesnævner,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, og uddyber:

”Skal vi gøre noget effektivt ved klimakrisen, er der brug for handling, der er brug for ledelse.”

”En eksistentiel krise”
Konklusionerne i rapporten kan ikke siges at være opløftende. For det står værre til med klimaforandringerne, og det går hurtigere, end de fleste formentlig er klar over.

”Vi må erkende, at vi har bragt os selv i en eksistentiel krise – og erkende, at vi ikke er hævet over naturen, men er en del af naturen. Den eksistentielle krise er summen af flere kriser, og den accelererer kun, mens vi hele tiden ændrer fokus og behandler symptomer frem for årsager,” skriver Katherine Richardson, professor ved KU, i rapporten.

Forskerne tegner samlet set et billede af en virkelighed, og brancheorganisationen mener, at ledelse er en vigtig forudsætning for at løse klimakrisen.

Læs også: Ny rapport: Virksomheder greenwasher med lederes lønninger

De ti principper er derfor henvendt ledere på alle niveauer og i alle sektorer af samfundet – fra politikere til virksomhedsledere til ledere i det offentlige.

”Der er brug for et aktivistisk lederskab,” fortæller Bodil Nordestgaard Ismiris og fortsætter:

”Principperne går blandt andet ud på, at vi må beslutte os for, hvem vi egentlig vil være som ledere og erkende, at virksomhederne er en del af den natur, der omgiver os, og at krisehåndtering bliver en fast del af vores hverdag. Det er slut med at leve stille og godt, i stedet må lederne være klar til at påtage sig positionen som rollemodeller, når klimaambitioner skal omsættes til klimahandling.”

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København