Brancheorganisation opstiller ti principper for fremtidens klimalederskab

Forskere og klimaeksperter understreger i ny rapport, at klimakrisen kalder på handlekraftig ledelse - en anbefaling, som Lederne har omsat til ti principper, der skal bruges af ledere, som vil være klimaaktivistiske rollemodeller.

Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør i Lederne, mener, at der er brug for aktivistisk lederskab for at håndtere klimakrisen. Foto: Lederne..

25.11.2022

CSR.dk

Det er historisk mangel på globalt klimalederskab, som bærer en stor del af ansvaret for den krise, vi befinder os i, men samtidig er det også ledere og ledelse i alle dele af samfundet, der er nøglen til at bremse og håndtere katastrofen. 

Sådan lyder en af de centrale konklusioner i rapporten Fra klimakrise til klimahandling, som brancheorganisationen Lederne og forskernetværket Navigating 360 udgiver netop har udgivet.

I rapporten beskriver ni forskere og klimaeksperter de udfordringer, klimakrisen tegner, hvilket Lederne har oversat til ti principper, som skal udstikke kursen for fremtidens klimalederskab.

Læs også: Konsulenthus vil træne sine 415.000 medarbejdere i bæredygtighed

”Vi oplever igen og igen, at klimaindsatsen ender i forblommede ord, hensigtserklæringer og politisk korrekte statements, hvor enkelte foregangslande er mere undtagelsen end reglen. Det har vi endnu en gang oplevet under det nylige COP27, hvor det kom til at handle om grønt tovtrækkeri på vejen mod den laveste fællesnævner,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, og uddyber:

”Skal vi gøre noget effektivt ved klimakrisen, er der brug for handling, der er brug for ledelse.”

”En eksistentiel krise”
Konklusionerne i rapporten kan ikke siges at være opløftende. For det står værre til med klimaforandringerne, og det går hurtigere, end de fleste formentlig er klar over.

”Vi må erkende, at vi har bragt os selv i en eksistentiel krise – og erkende, at vi ikke er hævet over naturen, men er en del af naturen. Den eksistentielle krise er summen af flere kriser, og den accelererer kun, mens vi hele tiden ændrer fokus og behandler symptomer frem for årsager,” skriver Katherine Richardson, professor ved KU, i rapporten.

Forskerne tegner samlet set et billede af en virkelighed, og brancheorganisationen mener, at ledelse er en vigtig forudsætning for at løse klimakrisen.

Læs også: Ny rapport: Virksomheder greenwasher med lederes lønninger

De ti principper er derfor henvendt ledere på alle niveauer og i alle sektorer af samfundet – fra politikere til virksomhedsledere til ledere i det offentlige.

”Der er brug for et aktivistisk lederskab,” fortæller Bodil Nordestgaard Ismiris og fortsætter:

”Principperne går blandt andet ud på, at vi må beslutte os for, hvem vi egentlig vil være som ledere og erkende, at virksomhederne er en del af den natur, der omgiver os, og at krisehåndtering bliver en fast del af vores hverdag. Det er slut med at leve stille og godt, i stedet må lederne være klar til at påtage sig positionen som rollemodeller, når klimaambitioner skal omsættes til klimahandling.”

- HCL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026CSR.dk

Greenpeace samler kriserne i ny strategi

05.01.2026Valified

Sponseret

ESG bliver en del af kreditvurderingen – er din virksomhed klar?

05.01.2026CSR.dk

Regeringens klimamål styrker status quo med Bovaer og CCS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online