BioBrainstorm giver resultater

Den 14. og 15. januar 2009, samledes repræsentanter fra biobrændselsbranchen til en intensiv Biomasse Camp på Sørup Herregaard ved Ringsted. Udgangspunktet for campen var udvikling af demonstrationsprojekter med henblik på at synliggøre biomassens store eksportpotentiale.

Halm indsamles til brug som biobrændsel..

19.01.2009

CSR.dk

Den 15. januar blev resultaterne præsenteret for et modtagerpanel bestående af Anne-Grete Holmsgaard (MF/medlem af det energipolitiske udvalg), Torkil Bentzen (EUDP) og Kim Behnke (Energinet.dk).

Overordnede resultater

Biomasse Campens 5 grupper præsenterede følgende projekter:

1. Mere biomasse i kraftværkerne med bedre udnyttelse af vanskelige energiressourcer som gylle/gyllefiber, spildevandsslam, slagteriaffald, affaldstræ og kildesorteret affald. Udnyttelsen af disse brændsler i kraftværkerne sker ved brug af add-on forgasningsanlæg til eksisterende kraftværker.

2. Intelligent udnyttelse af biomasse på de danske fjernvarmeværker ved indførelse af fleksible anlæg, der kan tage imod flere forskellige typer brændsler. Projektet demonstrerer øget brændselsfleksibilitet og samproduktion af el og varme på mellemstore fjernvarmeværker baseret på fast biomasse.

3. Mindre hjemmekraftværker, der består af en træpillefyret enhed, en Stirlingmotor og et termoelektrisk element til produktion af el, varme og køling. Til trods for den ringe størrelse er effektiviteten af hjemmekraftværket så god, at det effektivt kan udnyttes i et nabo-net eller sågar ned på enkelt husniveau.

4. Etablering af et højeffektivt decentralt kraftvarmeanlæg baseret på forbrænding af en lang række forskellige biomassebrændsler. Formålet er at skabe større fleksibilitet inden for brændselsvalg, forøge elvirkningsgraden og reducere emissioner. I første omgang skal der etableres et state-of–the-art anlæg der skal kunne indgå i el- og varmeforsyningen på lige fod med eksisterende produktionsanlæg. Anlægget skal derudover anvendes til test af nye biobrændselsteknologier.

5. Brug industriens spildevand til at dyrke alger – marin biomasse som renseproces og energiproducent for industrivirksomheder. I forbindelse med eksisterende produktionsanlæg, der udleder både spildevand og CO2, etableres et marin biomasseanlæg der udvinder alger som kan raffineres til energi og høj-værdi tørstof. Virksomheden kan dermed både nedbringe CO2- og spildevandsudledningen samtidig med at der produceres energi til eget forbrug. Restprodukterne kan sælges som biobrændsel og som foderstoffer til landbruget.

For yderligere information se: www.biomassecamp09.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle