BioBrainstorm giver resultater

Den 14. og 15. januar 2009, samledes repræsentanter fra biobrændselsbranchen til en intensiv Biomasse Camp på Sørup Herregaard ved Ringsted. Udgangspunktet for campen var udvikling af demonstrationsprojekter med henblik på at synliggøre biomassens store eksportpotentiale.

Halm indsamles til brug som biobrændsel..

19.01.2009

CSR.dk

Den 15. januar blev resultaterne præsenteret for et modtagerpanel bestående af Anne-Grete Holmsgaard (MF/medlem af det energipolitiske udvalg), Torkil Bentzen (EUDP) og Kim Behnke (Energinet.dk).

Overordnede resultater

Biomasse Campens 5 grupper præsenterede følgende projekter:

1. Mere biomasse i kraftværkerne med bedre udnyttelse af vanskelige energiressourcer som gylle/gyllefiber, spildevandsslam, slagteriaffald, affaldstræ og kildesorteret affald. Udnyttelsen af disse brændsler i kraftværkerne sker ved brug af add-on forgasningsanlæg til eksisterende kraftværker.

2. Intelligent udnyttelse af biomasse på de danske fjernvarmeværker ved indførelse af fleksible anlæg, der kan tage imod flere forskellige typer brændsler. Projektet demonstrerer øget brændselsfleksibilitet og samproduktion af el og varme på mellemstore fjernvarmeværker baseret på fast biomasse.

3. Mindre hjemmekraftværker, der består af en træpillefyret enhed, en Stirlingmotor og et termoelektrisk element til produktion af el, varme og køling. Til trods for den ringe størrelse er effektiviteten af hjemmekraftværket så god, at det effektivt kan udnyttes i et nabo-net eller sågar ned på enkelt husniveau.

4. Etablering af et højeffektivt decentralt kraftvarmeanlæg baseret på forbrænding af en lang række forskellige biomassebrændsler. Formålet er at skabe større fleksibilitet inden for brændselsvalg, forøge elvirkningsgraden og reducere emissioner. I første omgang skal der etableres et state-of–the-art anlæg der skal kunne indgå i el- og varmeforsyningen på lige fod med eksisterende produktionsanlæg. Anlægget skal derudover anvendes til test af nye biobrændselsteknologier.

5. Brug industriens spildevand til at dyrke alger – marin biomasse som renseproces og energiproducent for industrivirksomheder. I forbindelse med eksisterende produktionsanlæg, der udleder både spildevand og CO2, etableres et marin biomasseanlæg der udvinder alger som kan raffineres til energi og høj-værdi tørstof. Virksomheden kan dermed både nedbringe CO2- og spildevandsudledningen samtidig med at der produceres energi til eget forbrug. Restprodukterne kan sælges som biobrændsel og som foderstoffer til landbruget.

For yderligere information se: www.biomassecamp09.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup