BioBrainstorm giver resultater

Den 14. og 15. januar 2009, samledes repræsentanter fra biobrændselsbranchen til en intensiv Biomasse Camp på Sørup Herregaard ved Ringsted. Udgangspunktet for campen var udvikling af demonstrationsprojekter med henblik på at synliggøre biomassens store eksportpotentiale.

Halm indsamles til brug som biobrændsel..

19.01.2009

CSR.dk

Den 15. januar blev resultaterne præsenteret for et modtagerpanel bestående af Anne-Grete Holmsgaard (MF/medlem af det energipolitiske udvalg), Torkil Bentzen (EUDP) og Kim Behnke (Energinet.dk).

Overordnede resultater

Biomasse Campens 5 grupper præsenterede følgende projekter:

1. Mere biomasse i kraftværkerne med bedre udnyttelse af vanskelige energiressourcer som gylle/gyllefiber, spildevandsslam, slagteriaffald, affaldstræ og kildesorteret affald. Udnyttelsen af disse brændsler i kraftværkerne sker ved brug af add-on forgasningsanlæg til eksisterende kraftværker.

2. Intelligent udnyttelse af biomasse på de danske fjernvarmeværker ved indførelse af fleksible anlæg, der kan tage imod flere forskellige typer brændsler. Projektet demonstrerer øget brændselsfleksibilitet og samproduktion af el og varme på mellemstore fjernvarmeværker baseret på fast biomasse.

3. Mindre hjemmekraftværker, der består af en træpillefyret enhed, en Stirlingmotor og et termoelektrisk element til produktion af el, varme og køling. Til trods for den ringe størrelse er effektiviteten af hjemmekraftværket så god, at det effektivt kan udnyttes i et nabo-net eller sågar ned på enkelt husniveau.

4. Etablering af et højeffektivt decentralt kraftvarmeanlæg baseret på forbrænding af en lang række forskellige biomassebrændsler. Formålet er at skabe større fleksibilitet inden for brændselsvalg, forøge elvirkningsgraden og reducere emissioner. I første omgang skal der etableres et state-of–the-art anlæg der skal kunne indgå i el- og varmeforsyningen på lige fod med eksisterende produktionsanlæg. Anlægget skal derudover anvendes til test af nye biobrændselsteknologier.

5. Brug industriens spildevand til at dyrke alger – marin biomasse som renseproces og energiproducent for industrivirksomheder. I forbindelse med eksisterende produktionsanlæg, der udleder både spildevand og CO2, etableres et marin biomasseanlæg der udvinder alger som kan raffineres til energi og høj-værdi tørstof. Virksomheden kan dermed både nedbringe CO2- og spildevandsudledningen samtidig med at der produceres energi til eget forbrug. Restprodukterne kan sælges som biobrændsel og som foderstoffer til landbruget.

For yderligere information se: www.biomassecamp09.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online