Finske biler skal køre på madrester fra Ikea

Biogas hitter i Finland. Derfor åbner Gasum en ny tankstation, hvor bilerne kan køre på madrester fra Ikea-restauranter.

I Finland er antallet af biler, der kører på biogas steget markant i de seneste par år. Nu åbner Ikea og Gasum ny biogasstation, hvor madrester fra Ikea bruges til at producere brændstof. Foto: Gasum.

12.03.2018

CSR.dk

Antallet af biler, der kører på biogas, er i de seneste par år eksploderet i Finland. Nu åbner Gasum 2018’s første gas-tankstation. Her kan du tanke din bil op med biogas, der er produceret af det overskydende mad fra Ikea-restauranter i Finland.

Læs også: Biogas kan bane vejen for grøn transport

Tankstationen er en del af det nye bæredygtige samarbejde mellem Ikea og Gasum. Den nye tankstation er placeret lige ved siden af Ikea i Lommila ved byen Espoo. Dermed forsøger man at undgå, at madaffald går til spilde.

”Vores primære formål er at reducere madspild på Ikea-restauranter, men placeringen gør det muligt at energiudnytte selv meget små mængder af mad. Samarbejdet med Gasum giver os endnu en mulighed for at gøre hverdagen bedre i Finland,” siger Tiina Suvanto, der er bæredygtighedsmanager i Ikea.

Flere gas-tankstationer på vej
Den nye biogas-station er en del af en større ambition om mere miljørigtig transport. Over de næste par år planlægger Gasum at åbne i alt 28 tankstationer spredt udover hele Finland. 

"Biogas forventes at spille en vigtig rolle i fremtidens transport- og energiløsninger. Staten har promoveret anvendelsen af biogas betydeligt ved at støtte sådanne projekter. Der kan ske endnu mere ved at øge produktionen af gas og udbygge tankstationsnetværket,” siger den finske landbrug- og miljøminister, Kimmo Tiilikainen.

Efterspørgslen af biogas tog for alvor fart i 2017. Her var antallet af biler, der kører på gas, omkring tre gange større end året før. Der er i forvejen næsten 40 gassationer i Finland. Men intet tyder på at udviklingen stopper her. Hos Ikea er man glade for at være en del af den nye biogas-bølge.

"Det er fremragende, at den første Ikea-tankstation nu er åbnet i Finland. Det øger mulighederne for at finnerne kan tanke med 100 procent ren biogas,” siger Gasums Vice Rresident for Biogas, Jukka Metsälä.

Læs også: Ny rapport peger på biogas til tung transport

I dag er der cirka 3.500 biler, der skal bruge gas for at kunne køre på de finske veje. Og stadig flere virksomheder bruger gasdrevne køretøjer. Biogas er nemlig med til at reducere det miljøudslippet ved transport med op til 85 procent. Ikea har i fremtiden selv tænkt sig at benytte det naturvenlige brændstof til al transport.

-EST

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus