Bil-kartel får bødesmæk af EU

En gruppe af de største bilproducenter i EU har indrømmet at have deltaget i et kartel, hvor de skjulte vigtige miljøoplysninger fra forbrugere.

Foto: 123RF.com

04.04.2025

CSR.dk

EU-Kommissionen har idømt 15 af verdens største bilproducenter samt brancheorganisationen ACEA en samlet bøde på cirka 3,4 milliarder kroner for at have indgået i et kartel omkring håndteringen af udtjente biler. 

Kartellet, som eksisterede i over 15 år, har ifølge Kommissionen medført, at bilproducenterne bevidst undlod at promovere genbrugspotentialet i deres biler, hvilket har svækket forbrugernes mulighed for at træffe bæredygtige valg.

“Vi vil ikke tolerere nogen form for karteller, især ikke dem, der forsøger at skjule vigtige miljøoplysninger fra forbrugerne,” udtalte Teresa Ribera, næstformand i EU-Kommissionen, i en pressemeddelelse. Hun fremhævede bilindustriens rolle i at opfylde EU’s ambitioner for cirkulær økonomi og reduktion af CO2.

Blandt de bødefældte producenter er BMW, Toyota og Volkswagen. De har alle indrømmet deres deltagelse i kartellet og har accepteret et forlig med Kommissionen. Mercedes-Benz blev fritaget for bøde, da virksomheden meldte kartellet til myndighederne og samarbejdede under Kommissionens straflempelsesprogram.

Organiseret afsporing af den grønne omstilling

Kommissionens undersøgelse viser, at de involverede virksomheder i fællesskab vedtog to centrale strategier: 

  • For det første aftalte de ikke at kompensere virksomheder, der står for adskillelse og genbrug af udtjente biler. I stedet hævdede de, at genbrug var økonomisk rentabelt nok til ikke at kræve betaling. 
  • For det andet aftalte de at undlade at fremhæve, hvor stor en andel af bilerne der kunne genanvendes, samt hvor meget genbrugsmateriale, der blev anvendt i nye modeller.

Denne strategi var ifølge Kommissionen designet til at undgå, at forbrugere lagde vægt på genbrug og genanvendelighed ved bilkøb, hvilket kunne have øget presset på producenterne for at overstige de lovpligtige minimumskrav.

ACEA, den europæiske bilproducentforening, spillede ifølge afgørelsen en central rolle i at organisere og koordinere samarbejdet mellem virksomhederne gennem møder og fortrolige kontaktpunkter.

Selvom kartellet ophørte i 2017, sætter sagen fokus på det presserende behov for gennemsigtighed og ansvarlighed i bilsektoren. Og at det ikke er gratis at lave organiseret afsporing af den grønne omstilling.

- lhs

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026CSR.dk

Modebranchen risikerer at spænde ben for gensalgsmarkedets potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026CSR.dk

Greenpeace samler kriserne i ny strategi

05.01.2026Valified

Sponseret

ESG bliver en del af kreditvurderingen – er din virksomhed klar?

05.01.2026CSR.dk

Regeringens klimamål styrker status quo med Bovaer og CCS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online