Bil-kartel får bødesmæk af EU

En gruppe af de største bilproducenter i EU har indrømmet at have deltaget i et kartel, hvor de skjulte vigtige miljøoplysninger fra forbrugere.

Foto: 123RF.com

04.04.2025

CSR.dk

EU-Kommissionen har idømt 15 af verdens største bilproducenter samt brancheorganisationen ACEA en samlet bøde på cirka 3,4 milliarder kroner for at have indgået i et kartel omkring håndteringen af udtjente biler. 

Kartellet, som eksisterede i over 15 år, har ifølge Kommissionen medført, at bilproducenterne bevidst undlod at promovere genbrugspotentialet i deres biler, hvilket har svækket forbrugernes mulighed for at træffe bæredygtige valg.

“Vi vil ikke tolerere nogen form for karteller, især ikke dem, der forsøger at skjule vigtige miljøoplysninger fra forbrugerne,” udtalte Teresa Ribera, næstformand i EU-Kommissionen, i en pressemeddelelse. Hun fremhævede bilindustriens rolle i at opfylde EU’s ambitioner for cirkulær økonomi og reduktion af CO2.

Blandt de bødefældte producenter er BMW, Toyota og Volkswagen. De har alle indrømmet deres deltagelse i kartellet og har accepteret et forlig med Kommissionen. Mercedes-Benz blev fritaget for bøde, da virksomheden meldte kartellet til myndighederne og samarbejdede under Kommissionens straflempelsesprogram.

Organiseret afsporing af den grønne omstilling

Kommissionens undersøgelse viser, at de involverede virksomheder i fællesskab vedtog to centrale strategier: 

  • For det første aftalte de ikke at kompensere virksomheder, der står for adskillelse og genbrug af udtjente biler. I stedet hævdede de, at genbrug var økonomisk rentabelt nok til ikke at kræve betaling. 
  • For det andet aftalte de at undlade at fremhæve, hvor stor en andel af bilerne der kunne genanvendes, samt hvor meget genbrugsmateriale, der blev anvendt i nye modeller.

Denne strategi var ifølge Kommissionen designet til at undgå, at forbrugere lagde vægt på genbrug og genanvendelighed ved bilkøb, hvilket kunne have øget presset på producenterne for at overstige de lovpligtige minimumskrav.

ACEA, den europæiske bilproducentforening, spillede ifølge afgørelsen en central rolle i at organisere og koordinere samarbejdet mellem virksomhederne gennem møder og fortrolige kontaktpunkter.

Selvom kartellet ophørte i 2017, sætter sagen fokus på det presserende behov for gennemsigtighed og ansvarlighed i bilsektoren. Og at det ikke er gratis at lave organiseret afsporing af den grønne omstilling.

- lhs

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

15.01.2026CSR.dk

Ekstremt vejr presser forsikringsbranchen: Kan bringe hele økonomier i krise

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online