Better Energy og Andel går sammen om massiv oprustning af energiparker

Better Energy og Andel går sammen om stor fælles indsats i den grønne omstilling. Parterne vil nemlig sikre tilførsel af vedvarende energi gennem 15 nye energiparker i Danmark.

Better Energy og Andel stræber efter at opsætte fire solcelleparker i år eller næste. Foto: Better Energy.

10.01.2024

CSR.dk

Andel og Better Energy har indgået et 50/50-partnerskab med ambition om at opføre omkring 15 solcelleparker i Danmark.

De første fire solcelleparker er faktisk allerede klar til at blive opført i Sorø, Vordingborg, Guldborgsund og Næstved kommune og forventes at kunne tilsluttes elnettet i år eller i 2025.

Læs også: Derfor skal vi tale om køb af energi

Tilsammen vil parkerne få en kapacitet på cirka 750 MWp, hvilket i runde tal svarer til 490.000 danskeres årlige elforbrug. Og hvis alle 15 parker opføres, forventes den samlede kapacitet at udgøre omtrent 2 GWp – svarende til cirka 1,3 millioner danskeres årlige elforbrug.

Så perspektiverne i partnerskabet er vidtrækkende, mener Rasmus Lildholdt Kjær, administrerende direktør i Better Energy.

”Vores partnerskab med Andel kommer til at have direkte effekt på den grønne omstilling i Danmark. Og vi kan godt alle sammen være stolte over, at Andel snart kommer til at kunne kalde sig en af Danmarks største medejere af grøn energiproduktion på land. Vi har travlt, og hastigheden af den grønne omstilling er afgørende for hvilken verden, vi skal leve i om 10, 20, 30 år. Denne aftale er et stort skridt i den rigtige retning,” siger han.

Jesper Hjulmand, direktør i Andel, betegner også partnerskabet som et oplagt strategisk skridt for energikoncernen i arbejdet for at skabe mere vedvarende energi i Danmark.

”Vi står midt i en dybt alvorlig klimakrise, der kræver vores handling nu. Vind- og solenergi på land er den hurtigste måde at udbygge vores vedvarende energi i Danmark. Det er derfor også naturligt, at vi øger vores engagement i solenergi. Der er tale om en meget ambitiøs aftale, som vil øge den samlede produktion af vedvarende energi i Danmark, og som også får markant effekt i forhold til Andels mål om, at vores produktion af vedvarende energi når 10 TWh i 2035,” siger han.

Læs også: Projekt undersøger ny ejerkonstellation ved vindmøller og solceller

De to partnere vil hver især komme til at eje 50 procent af de færdigbyggede solcelleparker, og Better Energy vil stå for udvikling, opførelse og teknisk drift af parkerne. 

Det fælles ejerskab til solcelleparkerne omfatter dog ikke fælles salg af energi. Hver af parterne aftager og sælger sin egen andel af energien.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart