Better Energy og Andel går sammen om massiv oprustning af energiparker

Better Energy og Andel går sammen om stor fælles indsats i den grønne omstilling. Parterne vil nemlig sikre tilførsel af vedvarende energi gennem 15 nye energiparker i Danmark.

Better Energy og Andel stræber efter at opsætte fire solcelleparker i år eller næste. Foto: Better Energy.

10.01.2024

CSR.dk

Andel og Better Energy har indgået et 50/50-partnerskab med ambition om at opføre omkring 15 solcelleparker i Danmark.

De første fire solcelleparker er faktisk allerede klar til at blive opført i Sorø, Vordingborg, Guldborgsund og Næstved kommune og forventes at kunne tilsluttes elnettet i år eller i 2025.

Læs også: Derfor skal vi tale om køb af energi

Tilsammen vil parkerne få en kapacitet på cirka 750 MWp, hvilket i runde tal svarer til 490.000 danskeres årlige elforbrug. Og hvis alle 15 parker opføres, forventes den samlede kapacitet at udgøre omtrent 2 GWp – svarende til cirka 1,3 millioner danskeres årlige elforbrug.

Så perspektiverne i partnerskabet er vidtrækkende, mener Rasmus Lildholdt Kjær, administrerende direktør i Better Energy.

”Vores partnerskab med Andel kommer til at have direkte effekt på den grønne omstilling i Danmark. Og vi kan godt alle sammen være stolte over, at Andel snart kommer til at kunne kalde sig en af Danmarks største medejere af grøn energiproduktion på land. Vi har travlt, og hastigheden af den grønne omstilling er afgørende for hvilken verden, vi skal leve i om 10, 20, 30 år. Denne aftale er et stort skridt i den rigtige retning,” siger han.

Jesper Hjulmand, direktør i Andel, betegner også partnerskabet som et oplagt strategisk skridt for energikoncernen i arbejdet for at skabe mere vedvarende energi i Danmark.

”Vi står midt i en dybt alvorlig klimakrise, der kræver vores handling nu. Vind- og solenergi på land er den hurtigste måde at udbygge vores vedvarende energi i Danmark. Det er derfor også naturligt, at vi øger vores engagement i solenergi. Der er tale om en meget ambitiøs aftale, som vil øge den samlede produktion af vedvarende energi i Danmark, og som også får markant effekt i forhold til Andels mål om, at vores produktion af vedvarende energi når 10 TWh i 2035,” siger han.

Læs også: Projekt undersøger ny ejerkonstellation ved vindmøller og solceller

De to partnere vil hver især komme til at eje 50 procent af de færdigbyggede solcelleparker, og Better Energy vil stå for udvikling, opførelse og teknisk drift af parkerne. 

Det fælles ejerskab til solcelleparkerne omfatter dog ikke fælles salg af energi. Hver af parterne aftager og sælger sin egen andel af energien.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025CSR.dk

Klimaforandringer er en skjult motor bag stigende fødevarepriser

20.08.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Ny certificering i miljøret skal styrke ansvarlig udvikling og projekter

18.08.2025CSR.dk

Nationalbanken: Varmere klima kan øge dansk produktivitet

18.08.2025CSR.dk

Farvel til mikroplast: Edderkoppespind kan afløse elastan

18.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

18.08.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Måttevask med mindre vand og kemi

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen