Betonvirksomhed: Grønt behøver ikke betyde dyrt

Sønderjysk betonproducent har måske fundet nøglen til klimavenlige betonelementer, der samtidig er høj på efterspørgsel. Løsningen har i hvert fald sparet forretningen 20 procent CO2 pr produkt.

Contiga har allerede solgt deres CO2-reducerede præfabrikerede betonelementer til flere store byggeprojekter. Arkivfoto..

17.09.2021

CSR.dk

Det hele handler om prisen. Enklere kan man nok ikke beskrive den strategi, Contiga kører, når det gælder deres CO2-reducerede, præfabrikerede betonelementer. Og det er en taktik, der bærer frugt, mener Karsten Rewitz, der er administrerende direktør i den sønderjyske virksomhed. Det oplyser Børsen.

Læs også: Cement og stål giver klima-hovedpine

“Vi har valgt den strategi, at det ikke skal koste nævneværdigt ekstra, fordi det er grønt. Det skal man ikke slå kroner på. Det er måske lidt dyrere at arbejde med, men derfor skal produkterne jo ikke være 20 procent dyrere”, siger han til Børsen.

Ved i stedet at blande kalk og andre forretningshemmeligheder i betonelementerne, har Contiga formået at reducere CO2’en med omkring 20 procent for hvert produkt.

Ifølge Karsten Rewitz har der været efterspørgsel på den hemmelige betoncocktail fra flere kunder, der står til at bygge store projekter.

Karsten Rewitz vurderer, at det kan blive til så mange ordrer, at 50 procent af Contigas omsætning om seks måneder vil bestå indtjening fra bæredygtig beton. Det scenarie kan dog se anderledes ud når branchens virksomheder for alvor begynder at bruge teknologi, der kan indfange CO2 udledt af cementproduktionen.

Læs også: Klima bliver et centralt kriterie i Realdanias støtte til byggeprojekter

“Der bliver det dyrere, fordi det er meget store investeringer på cementfabrikkerne. Men vi har valgt en anden tilgang til at nå de første godt 20 procent”, siger den administrerende direktør til Børsen.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i finansielle virksomheder

Dette kursus behandler det erstatningsansvar, som gælder for medlemmer af direktion og bestyrelse i finansielle institutioner, der stilles skarpt på særlige risici og det søger at svare på, om ledelseshvervet er blevet mere risikofyldt, herunder betydningen af de med governance-loven indførte skærpelser.

Dato

18.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense