Bestyrelsesformanden bliver den nye CSR-chef

Tre sammenhængende og gensidigt forstærkende kriser konfronterer virksomhederne med en virkelighed, de færreste er rustet til at møde - Behov for at nytænke sammensætningen i bestyrelserne

02.03.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvordan skal virksomhederne agere i en verden, der som nu domineres af den ene krise efter den anden. CSR.dk har stillet spørgsmålet til Erik Rasmussen, stifter af Mandag Morgen og Sustainia og som samtidig står bag initiativet “Navigating 360”. Under denne overskrift samles den 4. april forskere og fremtrædende lederskikkelser om at drøfte, hvordan Danmark kan omstille sig til en ny virkelighed.

Erik Rasmussen er ikke i tvivl:

“Samspillet mellem tre eksistentielle kriser - corona, krige og klimaforandringer -   ændrer dramatisk vilkårene for virksomhedernes vilkår og deres lederskab. Her taler vi om permanente forandringer. Ét er konsekvenserne af de enkelte kriser. De er i sig selv voldsomme, men de hænger samme, forstærker hinanden og vil forandre vores tilværelse for årtier frem, antagelig for altid. Det gælder også virksomhedernes tilværelse og deres eksistensmuligheder, ” siger han.

Ifølge Erik Rasmussen bliver den alvorligste konsekvens af kriserne, at vi risikerer at tabe klimakampen. Det var vi allerede stærkt på vej til før pandemien og krigen ramte os. Men nu bliver mulighederne for at vinde den kamp stærkt forringet.

Læs også: CSR Agendaen #10 om bæredygtighedsarbejdet i 2022

Behovet er ellers ikke til at komme udenom. Som FN’s klimapanels nye rapport, der blev offentliggjort den 28. februar, dokumenterer, hvor voldsomt klimaforandringerne nu accelererer og har passeret en række kritiske tipping points og dermed muligheden for at undgå uoverskuelige konsekvenser i vores børns levetid.

”Virksomheder skal nu tage bestik af et markant ændret og forværret trusselsblllede. Vi har netop oplevet, hvordan Ørsted havnede i et sikkerhedspolitisk dilemma på grund af sin afhængighed af russisk gas. Det er bare ét eksempel på virksomhedernes ny virkelighed. Kriserne betyder, at virksomhederne i langt større udstrækning skal forholde sig til akutte og komplekse samfundsproblemer og tage del i løsningerne. Den tid er forbi, hvor forretning og politik kunne skilles af,” siger Erik Rasmussen.

Et andet konkret eksempel på dette er Sampensions nye krav til virksomheder, der bedriver lobbyarbejde, i overensstemmelse med pensionsselskabets nye politik for ansvarlig lobbyaktivitet.

”Samfundsansvar og CSR bliver en eksistensbetingelse”
“Hvis det skal udtrykket lidt forenklet: Samfundsansvar og CSR bliver en eksistensbetingelse. Hierarkisk rykker samfundsansvaret fra CSR-chefen op til bestyrelsesformanden. I fremtiden bliver bestyrelsesformanden den egentlige CSR- ansvarlige. Det bliver nemlig virksomhedernes erkendelse af deres ansvar overfor samfundsudviklingen og deres bidrag til at løse samfundets problemer og udfordringer, der udløser deres license to operate,” siger Erik Rasmussen.

Det sidste er han ikke alene om at mene. F.eks. forudser World Economic Forum i den nye Global Risks Report for 2022 et omfattende udskilningsløb i virksomhederne indenfor de nærmeste år.

Den naturlige konsekvens af dette er, at det bliver enhver bestyrelses opgave at nytænke virksomhedernes overordnede formål med samfundet som den primære stakeholder.

”Det handler både om at være bedst i verden og bedst for verden. Det betyder, at virksomhedernes topledelser skal kombinere forretning og politik i alle strategier og planer,” siger Erik Rasmussen.

Virksomhederne generelt dårligt rustet
Spørgsmålet er, om virksomhederne og deres bestyrelser er rustet til at klare så store forandringer?

“Det korte svar er nej. Naturligvis er der undtagelser, men mange bestyrelser og direktioner vil opleve mindre eller større kulturchok de kommende år i takt med, at de mødes med nye krav og forventninger fra såvel aktivistiske aktionærgrupper, investorer, politikere som offentligheden i øvrigt,” forudser Erik Rasmussen.

At kravene er på vej, kan ses i EU-kommissionens udspil til nye regler om due diligence, som kom i sidste uge. Mens der stadig udestår lange forhandlinger frem til det kan vedtages, så er der i forslaget lagt op til vidtgående forventninger til, at ledelser og bestyrelser integrerer bæredygtighed og samfundsansvar i alle virksomhedens beslutninger og strategier. Noget der kræver solide kompetencer. 

Læs også: Podcast: Strategisk bæredygtighed

”Når vi ser på bestyrelsernes sammensætninger, præges de fortsat af en kompetencemæssig indavl. De kommer i vidt omfang fra samme inderkredse med typiske traditionelle erhvervserfaringer. Igen er der forskelle, men generelt savnes modet til at nytænke behovet for den indsigt og de kompetencer, der bliver nødvendige for at navigere i helt nye og langt mere komplekse situationer - f.eks.omkring forståelsen af geopolitiske udfordringer, cybersikkerhed eller en indlevelese i helt nye adfærdsnormer. Der er for mange forretningsfolk og økonomer og for få antropologer og sociologer i bestyrelserne. De skal være langt mere multikompetente,” siger Erik Rasmussen.

Bliv bedre rustet d. 4. april
Det er denne oprustning på viden og forståelser, som Navigating 360 handler om. Og d. 4. april 2022 indbyder initiativet til en unik mulighed for at forstå de vilkår, virksomhederne skal omstille sig til, og hvor en hurtig omstillingsevne kan blive en eksistensbetingelse.

Kom med til reduceret pris ved at tilmelde dig på hello@navigating360.dk med koden CSR-RABAT. 

Se programmet for d. 4. april 2022 her.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København