Bestyrelser: ESG kan betyde mindre profit

Selvom ESG kun får mere fokus, mener flere bestyrelser stadig, at ESG kan have en negativ effekt på bundlinjen. Det viser en ny undersøgelse.

I undersøgelsen svarer 10 procent af bestyrelsesmedlemmerne, at ESG kan give et dårligt resultat på virksomhedens bundlinje. Foto: 123rf.com.

02.01.2024

CSR.dk

ESG må efterhånden være på alles læber, efter at EU’s nye rapporteringskrav træder i kraft. 

Men faktisk viser en undersøgelse foretaget af Boston Consulting Group, at 10 procent af internationale bestyrelser mener, at ESG kan have en negativ indflydelse på bundlinjen på sigt, mens 68 procent forudser, at betydningen for de finansielle resultater er mindre.

Læs også: Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerer ESG-guide

Det skriver Børsen.

I undersøgelsen er 879 bestyrelsesmedlemmer fra 46 lande blevet spurgt om deres syn på ESG. Og deres svar overrasker Pernille Dixen, som er konsulent hos rekrutteringshuset Heidrick & Struggles.

“ESG-området er et af de væsentligste for bestyrelserne at forstå i dag. Jeg tror ikke på, at virksomheder bliver økonomisk bæredygtige fremover, hvis de ikke kan følge med på denne agenda og kan gøre den til en del af de kommercielle strategier,” siger hun til Børsen.

Pernille Dixen peger dog samtidig på, at ESG er en sammenslutning af meget forskellige indsatsområder, hvilket kan være forklaringen på, hvorfor nogle bestyrelser ikke ser dets økonomiske værdi.

Læs også: S og G mangler i dansk erhvervslivs fokus på ESG

Hun nævner blandt andet, at klimaområdet har fået meget opmærksomhed, hvor krav fra kunder, samarbejdspartnere og finansielle institutioner kun bliver flere – og derfor kan det være nemmere at omsætte til økonomiske resultater

Samtidig har de sociale aspekter i ESG ikke fået samme dedikation, med mangel på krav om diversitets- og ligestillingspolitikker.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle