Bestyrelser: ESG kan betyde mindre profit

Selvom ESG kun får mere fokus, mener flere bestyrelser stadig, at ESG kan have en negativ effekt på bundlinjen. Det viser en ny undersøgelse.

I undersøgelsen svarer 10 procent af bestyrelsesmedlemmerne, at ESG kan give et dårligt resultat på virksomhedens bundlinje. Foto: 123rf.com.

02.01.2024

CSR.dk

ESG må efterhånden være på alles læber, efter at EU’s nye rapporteringskrav træder i kraft. 

Men faktisk viser en undersøgelse foretaget af Boston Consulting Group, at 10 procent af internationale bestyrelser mener, at ESG kan have en negativ indflydelse på bundlinjen på sigt, mens 68 procent forudser, at betydningen for de finansielle resultater er mindre.

Læs også: Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerer ESG-guide

Det skriver Børsen.

I undersøgelsen er 879 bestyrelsesmedlemmer fra 46 lande blevet spurgt om deres syn på ESG. Og deres svar overrasker Pernille Dixen, som er konsulent hos rekrutteringshuset Heidrick & Struggles.

“ESG-området er et af de væsentligste for bestyrelserne at forstå i dag. Jeg tror ikke på, at virksomheder bliver økonomisk bæredygtige fremover, hvis de ikke kan følge med på denne agenda og kan gøre den til en del af de kommercielle strategier,” siger hun til Børsen.

Pernille Dixen peger dog samtidig på, at ESG er en sammenslutning af meget forskellige indsatsområder, hvilket kan være forklaringen på, hvorfor nogle bestyrelser ikke ser dets økonomiske værdi.

Læs også: S og G mangler i dansk erhvervslivs fokus på ESG

Hun nævner blandt andet, at klimaområdet har fået meget opmærksomhed, hvor krav fra kunder, samarbejdspartnere og finansielle institutioner kun bliver flere – og derfor kan det være nemmere at omsætte til økonomiske resultater

Samtidig har de sociale aspekter i ESG ikke fået samme dedikation, med mangel på krav om diversitets- og ligestillingspolitikker.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle