Bestyrelser: ESG kan betyde mindre profit

Selvom ESG kun får mere fokus, mener flere bestyrelser stadig, at ESG kan have en negativ effekt på bundlinjen. Det viser en ny undersøgelse.

I undersøgelsen svarer 10 procent af bestyrelsesmedlemmerne, at ESG kan give et dårligt resultat på virksomhedens bundlinje. Foto: 123rf.com.

02.01.2024

CSR.dk

ESG må efterhånden være på alles læber, efter at EU’s nye rapporteringskrav træder i kraft. 

Men faktisk viser en undersøgelse foretaget af Boston Consulting Group, at 10 procent af internationale bestyrelser mener, at ESG kan have en negativ indflydelse på bundlinjen på sigt, mens 68 procent forudser, at betydningen for de finansielle resultater er mindre.

Læs også: Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerer ESG-guide

Det skriver Børsen.

I undersøgelsen er 879 bestyrelsesmedlemmer fra 46 lande blevet spurgt om deres syn på ESG. Og deres svar overrasker Pernille Dixen, som er konsulent hos rekrutteringshuset Heidrick & Struggles.

“ESG-området er et af de væsentligste for bestyrelserne at forstå i dag. Jeg tror ikke på, at virksomheder bliver økonomisk bæredygtige fremover, hvis de ikke kan følge med på denne agenda og kan gøre den til en del af de kommercielle strategier,” siger hun til Børsen.

Pernille Dixen peger dog samtidig på, at ESG er en sammenslutning af meget forskellige indsatsområder, hvilket kan være forklaringen på, hvorfor nogle bestyrelser ikke ser dets økonomiske værdi.

Læs også: S og G mangler i dansk erhvervslivs fokus på ESG

Hun nævner blandt andet, at klimaområdet har fået meget opmærksomhed, hvor krav fra kunder, samarbejdspartnere og finansielle institutioner kun bliver flere – og derfor kan det være nemmere at omsætte til økonomiske resultater

Samtidig har de sociale aspekter i ESG ikke fået samme dedikation, med mangel på krav om diversitets- og ligestillingspolitikker.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense