Bestyrelser: ESG kan betyde mindre profit

Selvom ESG kun får mere fokus, mener flere bestyrelser stadig, at ESG kan have en negativ effekt på bundlinjen. Det viser en ny undersøgelse.

I undersøgelsen svarer 10 procent af bestyrelsesmedlemmerne, at ESG kan give et dårligt resultat på virksomhedens bundlinje. Foto: 123rf.com.

02.01.2024

CSR.dk

ESG må efterhånden være på alles læber, efter at EU’s nye rapporteringskrav træder i kraft. 

Men faktisk viser en undersøgelse foretaget af Boston Consulting Group, at 10 procent af internationale bestyrelser mener, at ESG kan have en negativ indflydelse på bundlinjen på sigt, mens 68 procent forudser, at betydningen for de finansielle resultater er mindre.

Læs også: Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerer ESG-guide

Det skriver Børsen.

I undersøgelsen er 879 bestyrelsesmedlemmer fra 46 lande blevet spurgt om deres syn på ESG. Og deres svar overrasker Pernille Dixen, som er konsulent hos rekrutteringshuset Heidrick & Struggles.

“ESG-området er et af de væsentligste for bestyrelserne at forstå i dag. Jeg tror ikke på, at virksomheder bliver økonomisk bæredygtige fremover, hvis de ikke kan følge med på denne agenda og kan gøre den til en del af de kommercielle strategier,” siger hun til Børsen.

Pernille Dixen peger dog samtidig på, at ESG er en sammenslutning af meget forskellige indsatsområder, hvilket kan være forklaringen på, hvorfor nogle bestyrelser ikke ser dets økonomiske værdi.

Læs også: S og G mangler i dansk erhvervslivs fokus på ESG

Hun nævner blandt andet, at klimaområdet har fået meget opmærksomhed, hvor krav fra kunder, samarbejdspartnere og finansielle institutioner kun bliver flere – og derfor kan det være nemmere at omsætte til økonomiske resultater

Samtidig har de sociale aspekter i ESG ikke fået samme dedikation, med mangel på krav om diversitets- og ligestillingspolitikker.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense