Bestseller donerer trecifret millionbeløb til velgørenhed

Bestseller fik skrabet over 100 millioner sammen, da de afholdt "Give-A-Day", hvor indtjeningen gik til en række forskellige projekter på tværs af Bestsellers mange markeder.

Bestseller havde den store tegnebog fremme, da al indtjening fra shopping den 10. april gik til 39 velgørende organisationer. Foto: Bestseller. .

14.04.2015

CSR.dk

Det jyske tøjkonglomerat Bestseller havde en succesrig donationsdag med Give-a-day-arrangementet, hvor indtjeningen fra alle Bestsellers butikker fredag d. 10. april gik til 39 forskellige organisationers projekter herunder UNICEF, Red Barnet og GAIN (Globale Alliance for Bedre Ernæring).

Læs også: Lego indgår partnerskab med Unicef

Det beløb sig til den nette sum af 112.005.347 kr., der blev blev samlet ind på tværs af Bestsellers mange butikker. Det er et beløb, der vil gøre en forskel, vurderer Steen M. Andersen, generalsekretær i UNICEF Danmark.

 ”Det samlede resultat overstiger alle vores forventninger, og vi kan slet ikke vente med at få pengene ud og arbejde for de børn, vi er sat i verden for at hjælpe”, siger han og forklarer, at han vil bruge UNICEF’s andel på 18 mio. til at bekæmpe malaria i Angola, Kenya og DR Congo.

Hjælp til Kina og Indien
Hos Red Barnet skal pengene bruges på henholdsvis bedre vilkår for skoleelever i kinesiske landdistrikter og trængte børnefamilier i Danmark, mens de i GAIN går til kvinders uddannelse og produktionsvilkår inden for fødevarer og ernæring. Begge organisationer er begejstrede over donationen.

”Pengene fra GIVE-A-DAY går til projekter, som vi desperat har manglet penge til. Vi får helt nye muligheder for at hjælpe mange af de dårligst stillede børn i både Danmark og Kina”, siger Mimi Stilling Jakobsen, generalsekretær i Red Barnet og retter en stor tak til Bestseller.

Læs også: Tøjkæmpe underskriver CSR-charter

GAIN oplyser, at de med donationen har mulighed for at hjælpe et stort antal børn i Indien, hvor kronisk underernæring rammer omkring 48 procent af børn.

Give-A-Day-donationen er den første af sin slags i Bestsellers 40 år lange historie. Mens 50 procent af omsætningen i hvert af Bestsellers lande gik til nationale projekter gik de 50 procent til UNICEF, Internationalt Red Barnet og GAIN.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark