Bestseller donerer trecifret millionbeløb til velgørenhed

Bestseller fik skrabet over 100 millioner sammen, da de afholdt "Give-A-Day", hvor indtjeningen gik til en række forskellige projekter på tværs af Bestsellers mange markeder.

Bestseller havde den store tegnebog fremme, da al indtjening fra shopping den 10. april gik til 39 velgørende organisationer. Foto: Bestseller. .

14.04.2015

CSR.dk

Det jyske tøjkonglomerat Bestseller havde en succesrig donationsdag med Give-a-day-arrangementet, hvor indtjeningen fra alle Bestsellers butikker fredag d. 10. april gik til 39 forskellige organisationers projekter herunder UNICEF, Red Barnet og GAIN (Globale Alliance for Bedre Ernæring).

Læs også: Lego indgår partnerskab med Unicef

Det beløb sig til den nette sum af 112.005.347 kr., der blev blev samlet ind på tværs af Bestsellers mange butikker. Det er et beløb, der vil gøre en forskel, vurderer Steen M. Andersen, generalsekretær i UNICEF Danmark.

 ”Det samlede resultat overstiger alle vores forventninger, og vi kan slet ikke vente med at få pengene ud og arbejde for de børn, vi er sat i verden for at hjælpe”, siger han og forklarer, at han vil bruge UNICEF’s andel på 18 mio. til at bekæmpe malaria i Angola, Kenya og DR Congo.

Hjælp til Kina og Indien
Hos Red Barnet skal pengene bruges på henholdsvis bedre vilkår for skoleelever i kinesiske landdistrikter og trængte børnefamilier i Danmark, mens de i GAIN går til kvinders uddannelse og produktionsvilkår inden for fødevarer og ernæring. Begge organisationer er begejstrede over donationen.

”Pengene fra GIVE-A-DAY går til projekter, som vi desperat har manglet penge til. Vi får helt nye muligheder for at hjælpe mange af de dårligst stillede børn i både Danmark og Kina”, siger Mimi Stilling Jakobsen, generalsekretær i Red Barnet og retter en stor tak til Bestseller.

Læs også: Tøjkæmpe underskriver CSR-charter

GAIN oplyser, at de med donationen har mulighed for at hjælpe et stort antal børn i Indien, hvor kronisk underernæring rammer omkring 48 procent af børn.

Give-A-Day-donationen er den første af sin slags i Bestsellers 40 år lange historie. Mens 50 procent af omsætningen i hvert af Bestsellers lande gik til nationale projekter gik de 50 procent til UNICEF, Internationalt Red Barnet og GAIN.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online