Best of both – princippet

I Bright Green – den danske energiindustris samlede internationale publikation op til klimatopmødet i København i...

01.02.2008

CSR.dk

I Bright Green – den danske energiindustris samlede internationale publikation op til klimatopmødet i København i 2009, er budskabet at Danmark har formået at bekæmpe den globale opvarmning samtidig med, at man har opnået økonomisk vækst.

Derfor skal topmødet også ses som en mulighed for dansk erhvervsliv til at promovere klima- og energiteknologiske løsninger over for omverdenen, mener adm. direktør i Danfoss Jørgen Mads Clausen.

”I Danmark er vi efterhånden blevet vant til at anse den globale CO2-debat som en fantastisk ny vækstmulighed for industrien. Det er ikke helt tilfældet i mange andre lande, hvor løsninger på CO2-problemet stadig ofte bliver anset som væksthæmmere".

Som en anden gevinst, ved den positive sammenhæng mellem økonomisk vækst og miljøbekæmpelse, nævner Jørgen Mads Clausen Danmarks stigende salg af energiteknologi til udlandet, og den stigende beskæftigelse, det fører med sig – 60.000 nye jobs alene i energiindustrien.

Clausen opfordrer danske virksomheder til at tage et grundigt kig på deres eksisterende produktion med nye klima –og energibriller, for på den måde at skabe nye energirigtige produkter med en høj værdi på verdensmarkedet.

Kilde: Børsen

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg