Benhårde prioriteringer kan være nødvendige for fremtidens klimatilpasning

Med de kommende vandstigninger er ikke alle kyststrækninger lige attraktive for indsatsen i klimatilpasning. Denne virkelighed må man se i øjnene og prioritere derefter, mener ekspert.

Foto: Foto: 123rf.com

23.12.2024

CSR.dk

Ifølge FN’s seneste klimarapports middelscenarie, kan Danmark se frem til en vandstigning på mellem 0,2 og 0,7 meter. Mange byer vil være truet af disse stigninger og søger alle løsninger i form af klimatilpasning for at afværge det værste.

Men med en kyststrækning på 8750 kilometer fordelt på 75 kystkommuner må beslutningstagere indse, at man ikke kan give lige meget til hver kilometer, men er nødt til at prioritere.

Det mener Karsten Arnbjerg-Nielsen, der er tidligere professor ved DTU og nu selvstændig rådgiver inden for klimatilpasning.

”Visse områder skal opgives som steder for byudvikling. De mange forladte havneområder behøver ikke alle blive omdannet til ny by med attraktive boliger og kulturinstitutioner. I stedet bør man overveje, om centrale dele af byer kan flyttes til mere sikre områder”, fortæller han til Klimamonitor.

Fremtidens klimasikring

Denne nye virkelighed er også ved at sive ind hos Realdania, som er verdens største fond for byudvikling. De støtter årligt med knap en milliard kroner til byudviklingsprojekter rundt om i landet.

”Med stigende havvand og hyppigere stormfloder er der behov for at tænke ud over de traditionelle tekniske løsninger som diger og højvandsmure”, siger Astrid Bruus Thomsen, programchef hos Realdania.

De peger nu på fem forskellige strategier for fremtidens klimatilpasning

  1. Friholdelse af arealer for byggeri og byudvikling.
  2. Tilbageførelse af arealer til naturområder.
  3. Imødekommelse af vandet ved at skabe bygninger og byrum, der kan tåle oversvømmelse.
  4. Beskyttelse med diger og sluser.
  5. Se tiden an for at følge en usikkerhed om omfanget af klimaforandringerne.

Så om end Realdania ikke vil afvise nogen projekter på baggrund af deres geografiske placering, er der en erkendelse af behovet for en mere fleksibel tilgang.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

30.03.2026CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København