Bæredygtighed er også genbrug af gode ideer

Hos Alfa Laval i Kolding deler man gerne ud af de bæredygtige ideer og initiativer. Det oplevede 21 lokale virksomheder, da de var samlet hos Alfa Laval i forbindelse med et netværksmøde i Go Green, der bliver faciliteret af Business Kolding.

Foto: Alfa Lava

11.10.2024

CSR.dk

"Bæredygtighed er meget og det kan også være genanvendelighed af de gode ideer og initiativer," siger Inger Bygum, der er Head of Sustainability Business hos Alfa Laval i Kolding.

Alfa Laval Kolding havde nemlig budt erhvervsnetværket Business Kolding Go Green indenfor til en lærerig eftermiddag, hvor der blev delt ud af de erfaringer, som Inger Bygum og hendes bæredygtighedsteam har gjort sig i deres arbejde med at reducere CO2-forbruger, mindske plasten i distributionen, men også i hvordan man kan få medarbejderne engageret i virksomhedens bæredygtighedsarbejde.

"Vi er utrolig glade for at Alfa Laval vil dele ud af deres viden og dermed inspirere de deltagende virksomheder til hvordan bæredygtighed i endnu højere grad kan blive en vedvarende del af deres forretning," siger Niels-Arne Lauridsen, der er forretningsudvikler hos Business Kolding og facilitator af netværket.

Miljøet og medarbejder i fokus

Det stod tydeligt for deltagerne, at Alfa Laval i Kolding har sat flere initiativer i gang, der blandt andet har nedbragt deres plastforbrug speciel i forsendelsen af deres produkter. Og netop i distributionscenteret har man over tid skabt en grøn kultur ved vedholdende at involvere og arbejde med initiativer på tværs af organisationen. Der er nemlig ikke muligt uden dedikerede kollegaer i hele virksomheden.

“Der er sjovt, hvordan man som virksomhed har fokus på CO2-aftrykket, genanvendeligheden i plast og andre materialer - og det er jo afgørende i klimaregnskabet. Men det kræver også en kulturforandring i virksomheden, som ikke bare kommer over nat. Præcis som CO2-aftrykket heller ikke bare falder over nat. Begge kræver en vedvarende indsats,” fortæller Inger Bygum.

Stor inspirationskilde

Meningen med netværksmødet var netop at dele ud af erfaringer og inspirere andre virksomheder til enten at tage arbejdet op med virksomhedens bæredygtighedsindsats eller give inspiration til dem, der allerede er godt i gang. Præcis som det er tilfældet hos LOWENCO, hvor Pernille Damgaard er ESG & Quality Manager.

“Det har været meget inspirerende at besøge Alfa Laval her i Kolding. Det er fedt at mærke, at der er andre virksomheder, der brænder lige så meget på et område som man selv gør. Og jeg er blot blevet bekræftet i, hvor vigtigt det er at hele virksomheden er engageret i bæredygtighedsarbejdet, så det bliver et fælles anliggende og giver mening i dagligdagen - præcis som vi også tænker det hos Lowenco,” konstaterer Pernille.

Der er forsat pladser i Business Kolding Go Green, så har man lyst til være en del af netværket, så ræk blot ud til Business Kolding. Det eneste det kræver er at man er medlem af Business Kolding.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg