Bæredygtighed er også genbrug af gode ideer

Hos Alfa Laval i Kolding deler man gerne ud af de bæredygtige ideer og initiativer. Det oplevede 21 lokale virksomheder, da de var samlet hos Alfa Laval i forbindelse med et netværksmøde i Go Green, der bliver faciliteret af Business Kolding.

Foto: Alfa Lava

11.10.2024

CSR.dk

"Bæredygtighed er meget og det kan også være genanvendelighed af de gode ideer og initiativer," siger Inger Bygum, der er Head of Sustainability Business hos Alfa Laval i Kolding.

Alfa Laval Kolding havde nemlig budt erhvervsnetværket Business Kolding Go Green indenfor til en lærerig eftermiddag, hvor der blev delt ud af de erfaringer, som Inger Bygum og hendes bæredygtighedsteam har gjort sig i deres arbejde med at reducere CO2-forbruger, mindske plasten i distributionen, men også i hvordan man kan få medarbejderne engageret i virksomhedens bæredygtighedsarbejde.

"Vi er utrolig glade for at Alfa Laval vil dele ud af deres viden og dermed inspirere de deltagende virksomheder til hvordan bæredygtighed i endnu højere grad kan blive en vedvarende del af deres forretning," siger Niels-Arne Lauridsen, der er forretningsudvikler hos Business Kolding og facilitator af netværket.

Miljøet og medarbejder i fokus

Det stod tydeligt for deltagerne, at Alfa Laval i Kolding har sat flere initiativer i gang, der blandt andet har nedbragt deres plastforbrug speciel i forsendelsen af deres produkter. Og netop i distributionscenteret har man over tid skabt en grøn kultur ved vedholdende at involvere og arbejde med initiativer på tværs af organisationen. Der er nemlig ikke muligt uden dedikerede kollegaer i hele virksomheden.

“Der er sjovt, hvordan man som virksomhed har fokus på CO2-aftrykket, genanvendeligheden i plast og andre materialer - og det er jo afgørende i klimaregnskabet. Men det kræver også en kulturforandring i virksomheden, som ikke bare kommer over nat. Præcis som CO2-aftrykket heller ikke bare falder over nat. Begge kræver en vedvarende indsats,” fortæller Inger Bygum.

Stor inspirationskilde

Meningen med netværksmødet var netop at dele ud af erfaringer og inspirere andre virksomheder til enten at tage arbejdet op med virksomhedens bæredygtighedsindsats eller give inspiration til dem, der allerede er godt i gang. Præcis som det er tilfældet hos LOWENCO, hvor Pernille Damgaard er ESG & Quality Manager.

“Det har været meget inspirerende at besøge Alfa Laval her i Kolding. Det er fedt at mærke, at der er andre virksomheder, der brænder lige så meget på et område som man selv gør. Og jeg er blot blevet bekræftet i, hvor vigtigt det er at hele virksomheden er engageret i bæredygtighedsarbejdet, så det bliver et fælles anliggende og giver mening i dagligdagen - præcis som vi også tænker det hos Lowenco,” konstaterer Pernille.

Der er forsat pladser i Business Kolding Go Green, så har man lyst til være en del af netværket, så ræk blot ud til Business Kolding. Det eneste det kræver er at man er medlem af Business Kolding.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København