Bæredygtighed er den nye trend i danske B2B-indkøb

Dansk Industri har netop udgivet en ny B2B-analyse med fokus på indkøberens adfærd og den digitale udvikling. Og her slår nye trends indenfor bæredygtighed igennem hos de professionelle danske indkøbere.

I analysen fortæller 34 procent af de adspurgte indkøbere, at de godt kunne tænke sig en klimaaftryksberegning, der kan måle det samlede aftryk i kurven ved check out. Foto: 123rf.com.

17.06.2024

CSR.dk

52 procent af danske B2B-indkøbere oplever, at alverdens udfordringer såsom inflation, udfordringer i forsyningskanaler, miljø, energikrise og krig har sat sine spor i forhold til, hvordan de køber ind.

Sådan lyder en af konklusionerne i en ny analyse, som Dansk Industri (DI) har udarbejdet. Her har brancheorganisation taget pulsen på B2B-branchen og de trends, der præger den i øjeblikket.

Læs også: Analyse: Flere B2B’ere stiller krav om bæredygtighed

Og her er der særligt et nøgleord, som går igen – nemlig bæredygtighed.

For overordnet set bliver der købt mindre ind, men der er også kommet fokus på bæredygtige indkøb, som er en ny faktor, der spiller ind, når den professionelle indkøber gør sine indkøb. 

I den nye analyse, hvor DI har spurgt 1000 danske B2B-indkøbere, tilkendegiver 18 procent, at en af de forandringer, den nye virkelighed i 2024 har medført, er, at der er kommet fokus på bæredygtige indkøb.

Her udpeger indkøberne tre områder, som de navigerer efter med det overordnede mål at reducere klimaaftrykket til de nye klimaregnskaber, som de store virksomheder ved lov skal levere på i 2024. 

Indkøberen tager blandt andet stilling til, hvordan produktet er produceret, hvordan produktet er emballageret, og hvordan det er leveret.

Læs også: Forbrugerrådet Tænk opstiller seks kriterier, som klimamærkning af fødevarer skal opfylde

48 procent af B2B-indkøberne finder nemlig bæredygtig levering vigtig, og 35 procent mener, det er vigtigt, at produkterne fremstilles med en såkaldt produktkonfigurator, der kan lave klimaaftryksberegninger ved produktbeskrivelsen. 

Hertil vil 34 procent gerne have en samlet klimaaftryksberegning i kurven ved check-out.

– HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart