Bæredygtighedschefers indflydelse stiger

Bæredygtighedschefer i højprofitable virksomheder har en voksende indflydelse på forretningen, viser en undersøgelse fra analysefirmaet Verdanitx.

14.11.2014

CSR.dk

Tallet stammer fra en global undersøgelse foretaget af det uafhængige analysefirma Verdanitx, der har spurgt 260 beslutningstagere inden for bæredygtighed i højprofitable virksomheder.

Bæredygtighedschefernes indflydelse vokser bredt inden for diverse aspekter af forretningen. Det gælder blandt andet virksomhedens strategi, afgørende beslutninger og budgetter inden for forsyningskæden, rapportering og energistyring.

Undersøgelsen viser blandt andet, at:

  • De administrerende direktører i stigende grad anerkender, at bæredygtighed påvirker virksomhedens finansielle resultater. 28 procent af direktørerne betragter bæredygtighed som en faktor, der influerer på kvartals- og årsregnskabet, sammenlignet med 21 procent i 2012.
  • Bæredygtighedschefers budgetter er stærkt varierende. 65 procent har op til 2,5 millioner dollars at rutte med, 26 procent har mellem 2,5 og 15 millioner, fem procent har mere end 15 millioner og fire procent har intet.
  • Virksomhederne bruger 28 procent af bæredygtighedsbudgettet på medarbejderne, 21 procent bruges på konsulentydelser.
  • Forbedringer inden for miljø, sundhed, sikkerhed, energi og rapportering er topprioriteter, da over 90 procent anser disse som ”meget vigtige” eller ”vigtige”.
  • Otte ud af ti virksomheder rapporterer om bæredygtighed, men kun 39 procent får rapporterne eksternt verificeret.  

Blandt de medvirkende virksomheder i undersøgelsen er Apple, Microsoft, H&M og Lockheed Martin. 

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle