Bæredygtighed som projekt

Et såkaldt bæredygtighedslaboratorium, som finder sted henover det næste halve år skal hjælpe interesserede virksomheder i gang i egne virksomheder. Initiativtageren er InterfaceFLOR.

10.10.2008

CSR.dk

InterfaceFLOR, som er blevet internationalt kendt for sin bæredygtighedsindsats – ”Mission Zero,” har taget et initiativ, som skal få flere virksomheder til at tænke i samme baner. Bæredygtighedslaboratorium 2008-2009 er initiativet blevet kaldt.

Indtil videre har tretten virksomheder meldt sig, så der er plads til endnu et par stykker, som gerne vil have inspiration til at komme videre. Bæredygtighedslaboratoriet består af seks møder af tre til timer varighed med spændende og kvalificerede oplægsholdere. Første møde er 13. november.

”Mange virksomheder og medarbejdere er efterhånden klar over, at der findes et begreb der hedder bæredygtighed. Mange er positivt indstillede over for det og ville ønske, at de kunne realisere det i egen virksomhed. Men mange ved ikke, hvordan de skal gribe det an,” siger Senior Vice President Karin Laljani, InterfaceFLOR Europe, om bæredygtighedslaboratoriet, hvor personer med nogenlunde samme forudsætninger kan drøfte fremgangsmåder og støtte hinanden i overvejelser og aktiviteter.

Forskelligheder og fællestræk
Som det fremgår af den foreløbige deltagerliste, indebærer "samme forudsætninger" ikke, at virksomhederne er ens, hvad angår størrelse eller branche. Det er derimod vidt forskellige virksomheder, som deler en interesse for bæredygtig forretningsudvikling, som endnu ikke har en fuldt ud bæredygtig forretningspraksis, og som er villige til at dele egne ideer og erfaringer med ligesindede fra andre virksomheder. De nuværende medlemmer er:
  • Deloitte - revision
  • DGI,Byen – idræt og kultur
  • Energy Home – bygning af huse
  • Fremad Amager - sport
  • Fullrate - bredbånd
  • Henning Larsens Tegnestue - arkitekt
  • House of Prince - tobak
  • Hugin & Mugin - børnetøj
  • Logitech - IT
  • Mater - design
  • Paradis - is
  • SAS - luftfart
  • Zenz - frisør


Bæredygtighedslaboratoriets formål
Formålet med initiativet er at øge kendskabet til definition og implementering af en bæredygtig forretningsstrategi og inspirere den enkelte virksomhed til at indføre en bæredygtig forretningsstrategi.
Gruppens erfaringer og ideer skal formidles til offentligheden via medieomtaler. Det samme gælder
enkeltvirksomheders og personers erfaringer og ideer.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe