Bæredygtighed som projekt

Et såkaldt bæredygtighedslaboratorium, som finder sted henover det næste halve år skal hjælpe interesserede virksomheder i gang i egne virksomheder. Initiativtageren er InterfaceFLOR.

10.10.2008

CSR.dk

InterfaceFLOR, som er blevet internationalt kendt for sin bæredygtighedsindsats – ”Mission Zero,” har taget et initiativ, som skal få flere virksomheder til at tænke i samme baner. Bæredygtighedslaboratorium 2008-2009 er initiativet blevet kaldt.

Indtil videre har tretten virksomheder meldt sig, så der er plads til endnu et par stykker, som gerne vil have inspiration til at komme videre. Bæredygtighedslaboratoriet består af seks møder af tre til timer varighed med spændende og kvalificerede oplægsholdere. Første møde er 13. november.

”Mange virksomheder og medarbejdere er efterhånden klar over, at der findes et begreb der hedder bæredygtighed. Mange er positivt indstillede over for det og ville ønske, at de kunne realisere det i egen virksomhed. Men mange ved ikke, hvordan de skal gribe det an,” siger Senior Vice President Karin Laljani, InterfaceFLOR Europe, om bæredygtighedslaboratoriet, hvor personer med nogenlunde samme forudsætninger kan drøfte fremgangsmåder og støtte hinanden i overvejelser og aktiviteter.

Forskelligheder og fællestræk
Som det fremgår af den foreløbige deltagerliste, indebærer "samme forudsætninger" ikke, at virksomhederne er ens, hvad angår størrelse eller branche. Det er derimod vidt forskellige virksomheder, som deler en interesse for bæredygtig forretningsudvikling, som endnu ikke har en fuldt ud bæredygtig forretningspraksis, og som er villige til at dele egne ideer og erfaringer med ligesindede fra andre virksomheder. De nuværende medlemmer er:
  • Deloitte - revision
  • DGI,Byen – idræt og kultur
  • Energy Home – bygning af huse
  • Fremad Amager - sport
  • Fullrate - bredbånd
  • Henning Larsens Tegnestue - arkitekt
  • House of Prince - tobak
  • Hugin & Mugin - børnetøj
  • Logitech - IT
  • Mater - design
  • Paradis - is
  • SAS - luftfart
  • Zenz - frisør


Bæredygtighedslaboratoriets formål
Formålet med initiativet er at øge kendskabet til definition og implementering af en bæredygtig forretningsstrategi og inspirere den enkelte virksomhed til at indføre en bæredygtig forretningsstrategi.
Gruppens erfaringer og ideer skal formidles til offentligheden via medieomtaler. Det samme gælder
enkeltvirksomheders og personers erfaringer og ideer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

15.01.2026CSR.dk

Ekstremt vejr presser forsikringsbranchen: Kan bringe hele økonomier i krise

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sustainability in turbulent times

Briefing: Navigating sustainability in turbulent times and unstable geopolitics

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online