Bæredygtighed som projekt

Et såkaldt bæredygtighedslaboratorium, som finder sted henover det næste halve år skal hjælpe interesserede virksomheder i gang i egne virksomheder. Initiativtageren er InterfaceFLOR.

10.10.2008

CSR.dk

InterfaceFLOR, som er blevet internationalt kendt for sin bæredygtighedsindsats – ”Mission Zero,” har taget et initiativ, som skal få flere virksomheder til at tænke i samme baner. Bæredygtighedslaboratorium 2008-2009 er initiativet blevet kaldt.

Indtil videre har tretten virksomheder meldt sig, så der er plads til endnu et par stykker, som gerne vil have inspiration til at komme videre. Bæredygtighedslaboratoriet består af seks møder af tre til timer varighed med spændende og kvalificerede oplægsholdere. Første møde er 13. november.

”Mange virksomheder og medarbejdere er efterhånden klar over, at der findes et begreb der hedder bæredygtighed. Mange er positivt indstillede over for det og ville ønske, at de kunne realisere det i egen virksomhed. Men mange ved ikke, hvordan de skal gribe det an,” siger Senior Vice President Karin Laljani, InterfaceFLOR Europe, om bæredygtighedslaboratoriet, hvor personer med nogenlunde samme forudsætninger kan drøfte fremgangsmåder og støtte hinanden i overvejelser og aktiviteter.

Forskelligheder og fællestræk
Som det fremgår af den foreløbige deltagerliste, indebærer "samme forudsætninger" ikke, at virksomhederne er ens, hvad angår størrelse eller branche. Det er derimod vidt forskellige virksomheder, som deler en interesse for bæredygtig forretningsudvikling, som endnu ikke har en fuldt ud bæredygtig forretningspraksis, og som er villige til at dele egne ideer og erfaringer med ligesindede fra andre virksomheder. De nuværende medlemmer er:
  • Deloitte - revision
  • DGI,Byen – idræt og kultur
  • Energy Home – bygning af huse
  • Fremad Amager - sport
  • Fullrate - bredbånd
  • Henning Larsens Tegnestue - arkitekt
  • House of Prince - tobak
  • Hugin & Mugin - børnetøj
  • Logitech - IT
  • Mater - design
  • Paradis - is
  • SAS - luftfart
  • Zenz - frisør


Bæredygtighedslaboratoriets formål
Formålet med initiativet er at øge kendskabet til definition og implementering af en bæredygtig forretningsstrategi og inspirere den enkelte virksomhed til at indføre en bæredygtig forretningsstrategi.
Gruppens erfaringer og ideer skal formidles til offentligheden via medieomtaler. Det samme gælder
enkeltvirksomheders og personers erfaringer og ideer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn