Bæredygtighed som projekt

Et såkaldt bæredygtighedslaboratorium, som finder sted henover det næste halve år skal hjælpe interesserede virksomheder i gang i egne virksomheder. Initiativtageren er InterfaceFLOR.

10.10.2008

CSR.dk

InterfaceFLOR, som er blevet internationalt kendt for sin bæredygtighedsindsats – ”Mission Zero,” har taget et initiativ, som skal få flere virksomheder til at tænke i samme baner. Bæredygtighedslaboratorium 2008-2009 er initiativet blevet kaldt.

Indtil videre har tretten virksomheder meldt sig, så der er plads til endnu et par stykker, som gerne vil have inspiration til at komme videre. Bæredygtighedslaboratoriet består af seks møder af tre til timer varighed med spændende og kvalificerede oplægsholdere. Første møde er 13. november.

”Mange virksomheder og medarbejdere er efterhånden klar over, at der findes et begreb der hedder bæredygtighed. Mange er positivt indstillede over for det og ville ønske, at de kunne realisere det i egen virksomhed. Men mange ved ikke, hvordan de skal gribe det an,” siger Senior Vice President Karin Laljani, InterfaceFLOR Europe, om bæredygtighedslaboratoriet, hvor personer med nogenlunde samme forudsætninger kan drøfte fremgangsmåder og støtte hinanden i overvejelser og aktiviteter.

Forskelligheder og fællestræk
Som det fremgår af den foreløbige deltagerliste, indebærer "samme forudsætninger" ikke, at virksomhederne er ens, hvad angår størrelse eller branche. Det er derimod vidt forskellige virksomheder, som deler en interesse for bæredygtig forretningsudvikling, som endnu ikke har en fuldt ud bæredygtig forretningspraksis, og som er villige til at dele egne ideer og erfaringer med ligesindede fra andre virksomheder. De nuværende medlemmer er:
  • Deloitte - revision
  • DGI,Byen – idræt og kultur
  • Energy Home – bygning af huse
  • Fremad Amager - sport
  • Fullrate - bredbånd
  • Henning Larsens Tegnestue - arkitekt
  • House of Prince - tobak
  • Hugin & Mugin - børnetøj
  • Logitech - IT
  • Mater - design
  • Paradis - is
  • SAS - luftfart
  • Zenz - frisør


Bæredygtighedslaboratoriets formål
Formålet med initiativet er at øge kendskabet til definition og implementering af en bæredygtig forretningsstrategi og inspirere den enkelte virksomhed til at indføre en bæredygtig forretningsstrategi.
Gruppens erfaringer og ideer skal formidles til offentligheden via medieomtaler. Det samme gælder
enkeltvirksomheders og personers erfaringer og ideer.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J