Bæredygtighed skal sikre kaffens fremtid

Nescafé har siden 2010 investeret 400 mio. euro i bæredygtige initiativer. – Vores bæredygtige arbejde skal sikre kaffebøndernes vilkår, så de kan også i fremtiden kan dyrke sunde og bæredygtige afgrøder, siger Anna Lindqvist, nordisk marketing manager i Nescafé.

16.12.2021

CSR.dk

Alle kender Nescafé. Den nemme kop kaffe, som bare kræver lidt kogt vand. Men de færreste ved sikkert, at Nescafé oprindeligt blev udviklet for at udnytte overskuddet af kaffebønner i Brasilien i 1930'erne.

Den første kop Nescafé blev drukket i Schweiz i 1938, og i dag bliver der drukket 5500 kopper Nescafé – hvert sekund, året rundt. Den volumen forpligter, og Nescafé har derfor besluttet at gøre sin forretning bæredygtig i alle led. ”Vi satte gang i Nescafé Planen i 2010 og har siden arbejdet målrettet med bæredygtighed hele vejen rundt,” fortæller Anna Lindqvist, nordisk marketing manager i Nescafé.

Stor efterspørgsel kræver bæredygtig produktion

Prognoser viser, at verden om 20 år vil drikke godt 50 % mere kaffe end i dag. For at imødekomme den stigende efterspørgsel og samtidig forebygge rydning af skove er det nødvendigt at omlægge kaffeproduktionen, så den belaster naturen og lokalsamfundene mindst muligt.

”I modsætning til mange andre fødevarer dyrkes kaffe ikke på store autimatiserede plantager. Det er små familielandbrug, som har dyrket kaffe gennem generationer. Vi har derfor mellem 300 og 400 agronomer, som rejser rundt for at uddanne de lokale kaffebønder. Vi besøger de små landbrug og lærer dem om innovative, bæredygtige dyrkningsmetoder, hjælper dem med at tjene mere, at holde sig sundere og arbejde i større harmoni med naturen. Foreløbig har vores agronomer uddannet én million kaffebønder i bæredygtig kaffeproduktion i 15 lande,” siger Anna Lindqvist.

Agronomerne hjælper også kaffebønderne med at modernisere deres gårde, så de bliver mere effektive med yngre, stærkere træer, der producerer mere kaffe af en bedre kvalitet på mindre plads, og så lærer de også at dyrke nye kaffesorter, som kræver mindre vand.

”Vi har reduceret vandforbruget i kaffefabrikkerne med 35 % ” tilføjer Anna Lindqvist.

Genanvendelig emballage
Ud over bæredygtig produktion har Nescafé også stor fokus på miljøvenlig emballage. Det velkendte Nescafé Gold-glas er allerede designet til at kunne blive genanvendt som glas, og plastiklåget kan også sorteres som plastik.

”Vi kom tidligere i år også med Nescafé-Gold i en refll softpack-emballage af monomateriale – dvs. helt igennem lavet af kun én type plastik. Materialet er derfor nu designet til genanvendelse, fordi det kan affaldssorteres som plastik. Dette vil vi også ændre for hele Nescafé-serien og er en del af Nestlés globale ambition om i 2025 kun at bruge emballage, der er genbrugelig eller genanvendelig,” siger Anna Lindqvist.

Desuden bliver Nescafés softpack-materiale (plastlaminat) med skiftet fra ikke-genanvendelig emballage også over 20 pct. lettere, fordi der ikke længere er en aluminiumsbarriere i den ikke-genanvendelige pose. Ser man på 2020-volumener for Danmark og Nescafé Gold-sortimentet, betyder det, at Nescafé sparer omkring fre tons emballagemateriale.

”Vi vil gerne eliminere engangsemballage og være med til at ændre forbrugeradfærden i en miljørigtig retning,” understreger Anna Lindqvist.

Fødevaregigant vil være CO2-neutral i 2050 Nescafé er ejet af den globale fødevarekoncern Nestlé, der har en meget ambitiøs plan for at gøre hele Nestlé-koncernen CO2-neutral i 2050. Planen er opdelt i en række delmål, som bl.a. indebærer 100% genanvendelig eller genbrugelig emballage i 2025 samt 100% certifceret bæredygtig kakao og kaffe i 2025 og plantning af 200 mio. træer inden 2030. Nescafe har allerede plantet over 220 millioner kaffetræer i perioden 2010-2020.

Nestlé vil desuden producere fere plantebaserede mad- og drikkevarer og bruge 100 pct. vedvarende elektricitet i koncernen.

”Vi skal have reduceret vores CO2-udledning med 20% i 2025 i forhold til 2018-tal, i 2030 har vi reduceret den med 50 procent og i 2050 udleder vi ikke længere drivhusgasser netto. Det kalder vi vores ”Climate net zero plan”. Det er en ambitiøs plan, men vi skal sikre en bæredygtig produktion, så vi sikrer en bæredygtig virksomhed, så det handler om at være på forkant,” siger Nestlés kommunikationschef i Danmark, Anna Hagemann Rise.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom