Bæredygtighed kan betale sig

Flere studier fastslår, at de virksomheder, der tænker mest i bæredygtighed, også har den mest solide bundlinje.

21.01.2015

CSR.dk

Blandt andet konkluderede rapporten ”Doing great by doing good” fra Mandag Morgen for nylig, at de virksomheder, der kerer sig mest om miljø, klima og medarbejdere, opnår de bedste investeringsafkast.   

Mandag Morgen-rapporten bygger blandt andet på en undersøgelse fra Nykredit, hvor det fremgår, at virksomheder med den højeste score, AAA, på MSCI-bæredygtighedsindekset, gennemsnitligt har en gevinst på omkring 23 procent af deres investeringer. Det er over dobbelt så meget som virksomheder med den laveste score, CCC.

Desuden viser Nykredits undersøgelse, hvor 5.000 globale virksomheders aktieafkast er blevet fulgt over en toårig periode, at virksomheder med AAA-ratingen er de mindst risikofyldte at investere i.   

Læs også: Titlen som årets grønne indkøber 2013 tilfalder Nykredit

En af forfatterne bag Nykredit-undersøgelsen er bæredygtighedschef Søren Larsen, der gør op med den historiske opfattelse af, at det koster penge at opføre sig ordentligt.  

”Vores undersøgelse viser noget andet, og vi tror, at der også fremadrettet er penge i bæredygtighed”, siger Søren Larsen til Information.

-JKK 

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle