ATP satser på grønne investeringer - eksempelvis batterier til elbiler

Danmarks største pensionskasse, ATP, investerer 650 millioner kroner i svensk batterifabrikant. Det er en del af en ny grøn retningslinje, der skal være med til at skubbe til den grønne omstilling.

I fremtiden vil pensionskassen ATP sortere sine investeringer ud fra den grønne omstilling, hvor Paris-aftalen bliver udgangspunktet. PR-foto. .

27.06.2019

CSR.dk

”Vi tror på, at det er en investering, hvor vi får et rigtig godt afkast, og så er det en virksomhed, der er ret innovativ og spiller sig rigtigt ind i den grønne omstilling. Det, at vi får en kæmpestor bilbatteriproduktion i Europa, synes vi er ret vigtigt. Det har gjort investeringen endnu mere interessant ud over det rent afkastmæssige”, siger ATP-investeringschefen Ulrik Dan Weuder til Finans.

Investeringen sker i forbindelse med, at en række europæiske bilproducenter som Volkswagen og BMW sammen investerer omkring 6,6 milliarder kroner i en ny svensk kæmpefabrik, der fra 2021 skal levere bæredygtige elbilbatterier.

Klima som 1. prioritering
Paris-aftalen bliver en målestok for, hvilke selskaber ATP i fremtiden vil investere i. Hvis virksomhederne modarbejder den klima-aftale, der blev indgået, så er de dømt ude, hvis de til gengæld imødekommer den, så kommer de op på listen.

Derudover vil investeringerne placeres i tre kategorier: sot, brun og grøn. Den sorte indbefatter investeringer, der er nødvendige på kort sigt, men ikke bæredygtige på lang sigt. Den brune er de selskaber, der endnu ikke er omstillet, men kan blive det. Og den grønne er, hvor virksomhederne er en del af omstillingen allerede, som eksempelvis Northvolt.

De grønne investeringer vægter omkring 25 procent af ATP’s investeringer, men Ulrik Dan Weuder vurderer, at andelen er fordoblet om ti år, hvor de andre kategorier dermed også reduceres.

Et stort samfundsansvar
En række NGO’er har i årevis efterspurgt mere klimahandling fra pensionskasserne, og hos Verdensnaturfonden er man glade for den nye grønne investeringsudmelding.

”Vi ser selvfølgelig gerne, at ATP sætter lignende mål for deres aktier og obligationer, så det omfatter ATP’s fulde investeringsformue, men det her er en rigtig god start”, siger Jacob Fjalland, international conservation director i WWF Verdensnaturfonden til Finans.

Men på Christiansborg holder de partier der vægter klimaet højt sig mere skepsiske. Hos De Radikale Venstre savnes der eksempelvis hurtigere handling:

”Jeg mener, at de har et meget stort samfundsansvar, og jeg ser helst, at de løfter det frivilligt. Det allerførste skridt er, at de flytter pengene væk fra alt det sorte, og så skal de flytte pengene over i de nødvendige grønne investeringer”, siger klima- og energiordfører Ida Auken (R) til Finans.

Læs også: Industriens Pension vil helt ud af kulbranchen

Ulrik Dan Weuder holder dog fast ved, at dét at skubbe den grønne omstilling i den rigtige retning er den rigtige vej at gå.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby