ATP satser på grønne investeringer - eksempelvis batterier til elbiler

Danmarks største pensionskasse, ATP, investerer 650 millioner kroner i svensk batterifabrikant. Det er en del af en ny grøn retningslinje, der skal være med til at skubbe til den grønne omstilling.

I fremtiden vil pensionskassen ATP sortere sine investeringer ud fra den grønne omstilling, hvor Paris-aftalen bliver udgangspunktet. PR-foto. .

27.06.2019

CSR.dk

”Vi tror på, at det er en investering, hvor vi får et rigtig godt afkast, og så er det en virksomhed, der er ret innovativ og spiller sig rigtigt ind i den grønne omstilling. Det, at vi får en kæmpestor bilbatteriproduktion i Europa, synes vi er ret vigtigt. Det har gjort investeringen endnu mere interessant ud over det rent afkastmæssige”, siger ATP-investeringschefen Ulrik Dan Weuder til Finans.

Investeringen sker i forbindelse med, at en række europæiske bilproducenter som Volkswagen og BMW sammen investerer omkring 6,6 milliarder kroner i en ny svensk kæmpefabrik, der fra 2021 skal levere bæredygtige elbilbatterier.

Klima som 1. prioritering
Paris-aftalen bliver en målestok for, hvilke selskaber ATP i fremtiden vil investere i. Hvis virksomhederne modarbejder den klima-aftale, der blev indgået, så er de dømt ude, hvis de til gengæld imødekommer den, så kommer de op på listen.

Derudover vil investeringerne placeres i tre kategorier: sot, brun og grøn. Den sorte indbefatter investeringer, der er nødvendige på kort sigt, men ikke bæredygtige på lang sigt. Den brune er de selskaber, der endnu ikke er omstillet, men kan blive det. Og den grønne er, hvor virksomhederne er en del af omstillingen allerede, som eksempelvis Northvolt.

De grønne investeringer vægter omkring 25 procent af ATP’s investeringer, men Ulrik Dan Weuder vurderer, at andelen er fordoblet om ti år, hvor de andre kategorier dermed også reduceres.

Et stort samfundsansvar
En række NGO’er har i årevis efterspurgt mere klimahandling fra pensionskasserne, og hos Verdensnaturfonden er man glade for den nye grønne investeringsudmelding.

”Vi ser selvfølgelig gerne, at ATP sætter lignende mål for deres aktier og obligationer, så det omfatter ATP’s fulde investeringsformue, men det her er en rigtig god start”, siger Jacob Fjalland, international conservation director i WWF Verdensnaturfonden til Finans.

Men på Christiansborg holder de partier der vægter klimaet højt sig mere skepsiske. Hos De Radikale Venstre savnes der eksempelvis hurtigere handling:

”Jeg mener, at de har et meget stort samfundsansvar, og jeg ser helst, at de løfter det frivilligt. Det allerførste skridt er, at de flytter pengene væk fra alt det sorte, og så skal de flytte pengene over i de nødvendige grønne investeringer”, siger klima- og energiordfører Ida Auken (R) til Finans.

Læs også: Industriens Pension vil helt ud af kulbranchen

Ulrik Dan Weuder holder dog fast ved, at dét at skubbe den grønne omstilling i den rigtige retning er den rigtige vej at gå.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online