Arla vil vise ansvarlighed i Afrika

Arla planlægger at vokse på en række afrikanske markeder de kommende år. Dog skal væksten ske på en ansvarlig måde, og koncernen forankrer derfor en menneskeretspolitik.

I dag sælger Arla produkter i Nigeria og Elfenbenskysten, men Arlas strategiske fokus er derudover rettet mod markederne i Ghana, Senegal, Congo samt en række lande i Østafrika..

20.01.2015

CSR.dk

Mejerikoncernen Arla vil øge sin nuværende forretning i Afrika syd for Sahara fra en årlig omsætning på cirka 650 millioner kroner til cirka to milliarder kroner i 2017.

Det er især ved salg af mælkepulver og langtidsholdbar UHT-mælk, som er efterspurgt af den hastigt voksende middelklasse i og omkring de afrikanske storbyer, at Arla vil vokse. 

Læs også: Børnefonden: Gode vækstmuligheder i Afrika for danske virksomheder

Men Arla ønsker ikke, at selskabets aktiviteter og vækstplaner i Afrika har eller kan få negative konsekvenser for de lokale landbrugssektorer eller mejeriaktører. Derfor har mejerikoncernen nu iværksat en række tiltag, der blandt andet skal sikre:

  • Nødvendig omhu før og under salg af mælkeprodukter i udviklingslande
  • Overholdelse af OECD’s retningslinjer for multinationale selskaber samt FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv
  • Gennemførelse af due diligence-processer forud for nye opkøb eller partnerskabsaftaler i udviklingslande
  • Undersøgelse af den eksisterende forretning i Elfenbenskysten og Nigeria for at sikre, at der ikke er eventuelle negative konsekvenser for lokale aktører

Finn Hansen, koncerndirektør for Arlas internationale forretningsenhed, siger i en pressemeddelelse, at flere og flere afrikanere efterspørger mejeriprodukter af en karakter, der ikke alle steder kan fremstilles lokalt i tilstrækkelige mængder.

”Vi tilbyder god ernæring gennem vores mælkepulver, og vi vil samtidig sikre, at vores forretning ikke har en utilsigtet negativ effekt for de lokale landmænd”, lyder det fra Finn Hansen.

Et positivt tiltag
Arla har igennem længere tid rådført sig med blandt andet Mellemfolkeligt Samvirke, og det har bekræftet behovet for at sætte de nævnte tiltag i gang.

Læs også: Arla lancerer ny strategi for bæredygtig mælkeproduktion

”Nøglen til at bekæmpe fattigdom og skabe global udvikling til gavn for alle er en mere ansvarlig og bæredygtig produktion af fødevarer. Derfor er det meget positivt, at Arla nu engagerer sig mere systematisk i at forstå og forhindre eventuelle utilsigtede negative effekter af koncernens forretning”, siger Frans Mikael Jansen, generalsekretær for Mellemfolkeligt Samvirke, i en pressemeddelelse.

Ud over aftalen med Mellemfolkeligt Samvirke indgår Arla desuden i et projektsamarbejde med hjælpeorganisationen Care Denmark om udvikling af den lokale mejerisektor i afrikanske lande.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J