Arkitekter: Vi kommer ikke i mål med Parisaftalen, hvis vi kun følger Bygningsreglementet

Byggeriet er ikke i gang med at redde jorden fra en klimakatastrofe. Lige nu bliver der højest arbejdet for, at planeten bryder lidt langsommere sammen. Det er budskabet på dette års Building Green-messe

PR-foto: Building Green.

04.11.2022

CSR.dk

Hvis der er noget, der står lysende klar ved dette års Building Green i København er det, at byggebranchen har travlt.

Travlt med at finde nye løsninger, der ikke driver vores planet og vores børnebørns eksistens ud over afgrunden. Og travlt med ikke at bygge.

Det sidste lyder måske lidt underligt, en byggemesse taget i betragtning. Men hvis der er ord, der går igen hos de mange oplægsholdere fra ind- og udland, samt de mange udstillere ved den flot besøgte begivenhed i Forum, er det genbrug, recycling og udnyttelse af allerede eksisterende byggeri.

”De 12 kg CO2 per kvadratmeter vi ifølge det nye Bygningsreglement skal spare fra nytår, får os ikke i mål med Paris-aftalen. Lige nu udleder vi i Danmark 44,9 millioner ton CO2 per år, og skal vi i mål med 2050-målene må vi kun udlede 1,9 millioner ton. Vi har med andre ord meget travlt og kan ikke kun sætte vores lid til lovgiverne. Vi må blandt andet også håbe på store virksomheder.”

Sådan lød det fra arkitekterne Sinus Lynge og Mikkel Schlesinger fra henholdsvis Effekt og Cebra samt Steffen Maagaard fra rådgiveren Moe, da de indtog scenen på Building Green.

Læs også: Grundfos: Energirenovering er overset og afgørende svar på dobbeltkrise

Og på messen var flere plastproducenter og -genanvendere også klar for at udfordre rådgiverne på de traditionelle byggematerialer, blandt andet Proline Group, Plastics Projects, Sundolitt og PP Nordica.

Som en illustration har Danske Arkitektvirksomheder introduceret et spil, hvor man frit kan vælge mellem mange forskellige løsninger, eksempelvis på facader, og dermed se, hvor langt man er fra at opfylde 2050-målene.

”Ved på en sjov måde at kunne vælge til og fra, kan man genbesøge sine materialer og dermed forsøge at vælge noget mere bæredygtigt. Lad os forsøge at få forbruget ned på fire til seks kg CO2 per kvadratmeter,” sagde Peter Sattrup fra Danske Arkitektvirksomheder.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: nyt fra bæredygtigt byggeri

Hvad sker der i byggeriet? Er der kommet flere let-tilgængelige bæredygtige materialer, nye krav at leve op til, nye ideer? Vi ser på tendenser og udfordringer i det bæredygtige byggeri.

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn