Arbejdere angriber H&M-fabrik i Myanmar

Ansatte på en H&M-fabrik i Myanmar har ødelagt produktionsudstyr og angrebet managers i en eskaleret konflikt om bedre løn- og arbejdsforhold. H&M er ”dybt bekymrede”.

Arbejdet har ligget stille på Hundred-Tex-fabrikken i over en måned. Arkivfoto..

15.03.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Kampen for bedre forhold for arbejderne i Myanmars omfattende tekstilindustri, hvor udfordringerne er mange, fortsætter. For nylig nåede uenighederne mellem fabriksejerne på den ene side og de ansatte på den anden så nye højder, da arbejdere på en kinesiskejet fabrik ødelagde udstyr i produktionslinjen og angreb ledere, beretter bl.a. Reuters.

Læs også: Tøjarbejdere i Bangladesh fængslet efter lønaktion

Episoden skete i slutningen af sidste måned på tøjfabrikken Hangzhou Hundred-Tex Garment (Myanmar) Company som den foreløbige kulmination på en efterhånden månedlang konflikt, der har betydet, at arbejdet har ligget stille på fabrikken siden d. 9. februar. Overvågningsbilleder viser, hvordan hundredvis af arbejdere stormer fabrikken og smadrer tekstilmaskiner, computere og overvågningskameraer.

Hundred-Tex-fabrikken er ejet af svenske H&M som en af koncernens 40 leverandører i landet, og her følger man udviklingen tæt, ligesom man har meldt ud, at selskabets ”forretningsforhold med fabrikken er sat på hold for tiden”.

”Vi i H&M Group er selvfølgelig dybt bekymrede for den konflikt, der har fundet sted på en af de fabrikker i Myanmar, der leverer tøj til os. Som det også fremgår, er vores samarbejde med fabrikken i øjeblikket suspenderet, og vi følger situationen og er i tæt dialog med både lokale fagforeninger og leverandøren”, siger kommunikationsansvarlig for H&M i Danmark, Sara Juel Andersen, til CSR.dk, og uddyber:

”Vi tager situationer som denne meget alvorligt og vurderer i samråd med vores kollegaer i landet og vores globale og svenske samarbejdspartnere (IndustriALL og svenske IF Metall, red.), hvordan vi kan sætte ind både i forhold til den pågældende leverandør og i landet generelt for at undgå lignende situationer i fremtiden. Løn og arbejdsforhold i produktions- og udviklingslandene er et komplekst område, men det er vigtigt for os at understrege, at vi på trods af udfordringer undervejs fortsat vil arbejde for en bedre tekstilindustri i de pågældende lande,” siger hun.

Kan ikke hæve lønniveau alene, men udbetalinger bliver sikret
Hundred-Tex producerer ifølge Reuters eksklusivt for H&M og skiller sig på den måde ud fra de fleste af den svenske koncerns andre leverandørfabrikker i Sydøstasien, som man ofte deler med andre brands. På den baggrund har H&M også tidligere givet udtryk for, at man ikke kan hæve lønningerne alene, men at man har opfordret regeringerne i lande som Cambodia og Bangladesh til at sikre en fair løn til arbejderne.

For at forbedre forholdene omkring selve udbetalingen af lønningerne, er H&M for nylig gået med i den såkaldte Better Than Cash Alliance, der kort fortalt går ud på, at man vil digitalisere hele lønudbetalingsprocessen i sit omfattende produktionsapparat i netop Sydøstasien.

Fra H&M siger sustainability manager Gustav Lovén, at man er opsat på at rulle de digitale betalinger ud i forsyningskæden, fordi de kan være med til at forbedre de ansattes liv på effektiv vis.

”De tilbyder en hurtigere, sikrere og mere gennemsigtig måde for folk at få deres løn, øge finansiel inklusion og støtte kvinders økonomiske uafhængighed. For vores leverandører kan digital betaling generere besparelser, øge sikkerheden og give mere præcise data om lønninger”, siger han i en pressemeddelelse.

Læs også: Branddøre i Bangladesh – H&M kæmper, NGO’er kritiserer

H&M beskæftiger – via sine leverandører og underleverandører – omkring 1,6 mio. mennesker i sin forsyningskæde. Heraf er ca. 65 procent kvinder. Minimumslønnen i Myanmar er på 3.600 kyat (ca. 17,50 kr.) om dagen, hvilket med en seks dages arbejdsuge giver en månedsløn på ca. 440 kr.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby