Apple under anklage om ulovlig overtid i produktionen

Elektronikgiganten Apple er blevet anklaget for at udnytte studerende til ulovligt at arbejde over i produktionen af den nye iPhone X, der bliver fremstillet i Kina. 11-timers arbejdsdage var standard. Apple erkender fejl.

Det er i produktionen af den nye iPhone X, de mange studerende har arbejdet for meget. Foto: flickr/Aaron Yoo.

01.12.2017

CSR.dk

Så har Apple igen problemer i den kinesiske del af sin forsyningskæde. Ifølge Financial Times drejer det sig denne gang om grupper af studerende, der ulovligt har arbejdet over, mens de har været med til at fremstille selskabets nye iPhone X, der bliver samlet på den efterhånden kendte Foxconn-fabrik i Zhengzhou.

Læs også: Greenpeace-rapport roser Apples forsyningskæde mens Amazon får høvl

FT har talt med seks studerende ud af en gruppe på 3.000 fra den nærliggende Zhengzhou Urban Rail Transit School, der har fortalt, at de som en del af et tre-måneders ”arbejdserfaringsforløb” rutinemæssigt arbejdede 11 timer ad gangen på produktionslinjen, hvilket er et brud på den kinesiske lov om overtidsarbejde.

At benytte studerende til eksempelvis produktion er både normalt og lovligt i Kina, så længe de bliver aflønnet korrekt og i øvrigt frivilligt vælger jobbet. På Foxconn-fabrikken får de midlertidige ansatte den samlede medarbejderskare til at tredobles i de travle perioder.

Et afgørende punkt foruden ovennævnte er desuden, at arbejdstiden for de studerende maksimalt må være på 40 timer om ugen, hvilket FTs kilder fortæller jævnligt blev overtrådt. I en officiel udmelding erkender Apple problemerne.

”I forbindelse med en nylig kontrol opdagede vi tilfælde af studerende, der arbejdede over på en leverandørfabrik i Kina. Vi har fået bekræftet at de studerende arbejdede frivilligt, blev kompenseret og fik tillægsydelser, men de skulle ikke have fået lov til at arbejde over”, lyder det fra den amerikanske gigant.

I en lignende udmelding har Foxconn fortalt FT at ”alt arbejde var frivilligt og korrekt kompenseret”, samtidig med, at man indrømmer at ”praktikanterne arbejde over i strid med vores politik”.

Tvungent arbejde og bevidst ignorering
Frivillighedsaspektet sætter FT dog også spørgsmålstegn ved. Ifølge avisen fik de studerende, der var mellem 17 og 19 år, at vide, at den tre-måneders arbejdsperiode var nødvendig for at de kunne færdiggøres deres uddannelse.

”Vi bliver tvunget af vores skole til at arbejde her. Arbejdet har intet at gøre med vores studier”, siger frk. Yang, en 18-årig studerende under uddannelse til togpersonale, der desuden fortæller, at hun samlede op til 1.200 iPhone X-kameraer om dagen. Skolen har ikke ville kommentere udsagnet over for FT.

En observatør på området er ikke overrasket. Til The Guardian siger Li Qiang, der er direktør for den New York-baserede nonprofit China Labour Watch, at “Når Apples produktion kræver det, så ignorerer Apple fuldstændig de arbejdsregler, de har fastsat. Apple tillader at fabrikkerne får de ansatte til at arbejde over uden begrænsninger (…) og får studerende til at arbejde på nathold og i ekstremt lange skiftehold”.

Apple fremhæver at man ”reagerede prompte” på de tilfælde af overarbejdende studerende, man fandt”, og at man har ”et hold af specialister til stede på fabrikken, der samarbejder med ledelsen omkring systemer, der skal sikre at passende standarder bliver overholdt”, som det hedder i udmeldingen.

Læs også: Afsløring: Haribos vingummibamser produceres af slaver

”Apple er dedikeret i at sikre at alle i vores forsyningskæde bliver behandlet med den værdighed og respekt, de fortjener. Vi ved at vores arbejde aldrig er overstået og vi vil fortsætte med at gøre alt hvad vi kan, for at gøre en positiv forskel og beskytte arbejderne i vores forsyningskæde”, slutter selskabet.

-AK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København