Apple under anklage om ulovlig overtid i produktionen

Elektronikgiganten Apple er blevet anklaget for at udnytte studerende til ulovligt at arbejde over i produktionen af den nye iPhone X, der bliver fremstillet i Kina. 11-timers arbejdsdage var standard. Apple erkender fejl.

Det er i produktionen af den nye iPhone X, de mange studerende har arbejdet for meget. Foto: flickr/Aaron Yoo.

01.12.2017

CSR.dk

FT har talt med seks studerende ud af en gruppe på 3.000 fra den nærliggende Zhengzhou Urban Rail Transit School, der har fortalt, at de som en del af et tre-måneders ”arbejdserfaringsforløb” rutinemæssigt arbejdede 11 timer ad gangen på produktionslinjen, hvilket er et brud på den kinesiske lov om overtidsarbejde.

At benytte studerende til eksempelvis produktion er både normalt og lovligt i Kina, så længe de bliver aflønnet korrekt og i øvrigt frivilligt vælger jobbet. På Foxconn-fabrikken får de midlertidige ansatte den samlede medarbejderskare til at tredobles i de travle perioder.

Et afgørende punkt foruden ovennævnte er desuden, at arbejdstiden for de studerende maksimalt må være på 40 timer om ugen, hvilket FTs kilder fortæller jævnligt blev overtrådt. I en officiel udmelding erkender Apple problemerne.

”I forbindelse med en nylig kontrol opdagede vi tilfælde af studerende, der arbejdede over på en leverandørfabrik i Kina. Vi har fået bekræftet at de studerende arbejdede frivilligt, blev kompenseret og fik tillægsydelser, men de skulle ikke have fået lov til at arbejde over”, lyder det fra den amerikanske gigant.

I en lignende udmelding har Foxconn fortalt FT at ”alt arbejde var frivilligt og korrekt kompenseret”, samtidig med, at man indrømmer at ”praktikanterne arbejde over i strid med vores politik”.

Tvungent arbejde og bevidst ignorering
Frivillighedsaspektet sætter FT dog også spørgsmålstegn ved. Ifølge avisen fik de studerende, der var mellem 17 og 19 år, at vide, at den tre-måneders arbejdsperiode var nødvendig for at de kunne færdiggøres deres uddannelse.

”Vi bliver tvunget af vores skole til at arbejde her. Arbejdet har intet at gøre med vores studier”, siger frk. Yang, en 18-årig studerende under uddannelse til togpersonale, der desuden fortæller, at hun samlede op til 1.200 iPhone X-kameraer om dagen. Skolen har ikke ville kommentere udsagnet over for FT.

En observatør på området er ikke overrasket. Til The Guardian siger Li Qiang, der er direktør for den New York-baserede nonprofit China Labour Watch, at “Når Apples produktion kræver det, så ignorerer Apple fuldstændig de arbejdsregler, de har fastsat. Apple tillader at fabrikkerne får de ansatte til at arbejde over uden begrænsninger (…) og får studerende til at arbejde på nathold og i ekstremt lange skiftehold”.

Apple fremhæver at man ”reagerede prompte” på de tilfælde af overarbejdende studerende, man fandt”, og at man har ”et hold af specialister til stede på fabrikken, der samarbejder med ledelsen omkring systemer, der skal sikre at passende standarder bliver overholdt”, som det hedder i udmeldingen.

Læs også: Afsløring: Haribos vingummibamser produceres af slaver

”Apple er dedikeret i at sikre at alle i vores forsyningskæde bliver behandlet med den værdighed og respekt, de fortjener. Vi ved at vores arbejde aldrig er overstået og vi vil fortsætte med at gøre alt hvad vi kan, for at gøre en positiv forskel og beskytte arbejderne i vores forsyningskæde”, slutter selskabet.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

11.06.2026CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online