Apple under anklage om ulovlig overtid i produktionen

Elektronikgiganten Apple er blevet anklaget for at udnytte studerende til ulovligt at arbejde over i produktionen af den nye iPhone X, der bliver fremstillet i Kina. 11-timers arbejdsdage var standard. Apple erkender fejl.

Det er i produktionen af den nye iPhone X, de mange studerende har arbejdet for meget. Foto: flickr/Aaron Yoo.

01.12.2017

CSR.dk

FT har talt med seks studerende ud af en gruppe på 3.000 fra den nærliggende Zhengzhou Urban Rail Transit School, der har fortalt, at de som en del af et tre-måneders ”arbejdserfaringsforløb” rutinemæssigt arbejdede 11 timer ad gangen på produktionslinjen, hvilket er et brud på den kinesiske lov om overtidsarbejde.

At benytte studerende til eksempelvis produktion er både normalt og lovligt i Kina, så længe de bliver aflønnet korrekt og i øvrigt frivilligt vælger jobbet. På Foxconn-fabrikken får de midlertidige ansatte den samlede medarbejderskare til at tredobles i de travle perioder.

Et afgørende punkt foruden ovennævnte er desuden, at arbejdstiden for de studerende maksimalt må være på 40 timer om ugen, hvilket FTs kilder fortæller jævnligt blev overtrådt. I en officiel udmelding erkender Apple problemerne.

”I forbindelse med en nylig kontrol opdagede vi tilfælde af studerende, der arbejdede over på en leverandørfabrik i Kina. Vi har fået bekræftet at de studerende arbejdede frivilligt, blev kompenseret og fik tillægsydelser, men de skulle ikke have fået lov til at arbejde over”, lyder det fra den amerikanske gigant.

I en lignende udmelding har Foxconn fortalt FT at ”alt arbejde var frivilligt og korrekt kompenseret”, samtidig med, at man indrømmer at ”praktikanterne arbejde over i strid med vores politik”.

Tvungent arbejde og bevidst ignorering
Frivillighedsaspektet sætter FT dog også spørgsmålstegn ved. Ifølge avisen fik de studerende, der var mellem 17 og 19 år, at vide, at den tre-måneders arbejdsperiode var nødvendig for at de kunne færdiggøres deres uddannelse.

”Vi bliver tvunget af vores skole til at arbejde her. Arbejdet har intet at gøre med vores studier”, siger frk. Yang, en 18-årig studerende under uddannelse til togpersonale, der desuden fortæller, at hun samlede op til 1.200 iPhone X-kameraer om dagen. Skolen har ikke ville kommentere udsagnet over for FT.

En observatør på området er ikke overrasket. Til The Guardian siger Li Qiang, der er direktør for den New York-baserede nonprofit China Labour Watch, at “Når Apples produktion kræver det, så ignorerer Apple fuldstændig de arbejdsregler, de har fastsat. Apple tillader at fabrikkerne får de ansatte til at arbejde over uden begrænsninger (…) og får studerende til at arbejde på nathold og i ekstremt lange skiftehold”.

Apple fremhæver at man ”reagerede prompte” på de tilfælde af overarbejdende studerende, man fandt”, og at man har ”et hold af specialister til stede på fabrikken, der samarbejder med ledelsen omkring systemer, der skal sikre at passende standarder bliver overholdt”, som det hedder i udmeldingen.

Læs også: Afsløring: Haribos vingummibamser produceres af slaver

”Apple er dedikeret i at sikre at alle i vores forsyningskæde bliver behandlet med den værdighed og respekt, de fortjener. Vi ved at vores arbejde aldrig er overstået og vi vil fortsætte med at gøre alt hvad vi kan, for at gøre en positiv forskel og beskytte arbejderne i vores forsyningskæde”, slutter selskabet.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark