Apple forbyder kemikalier i forsyningskæden

Apple bandlyser brugen af kemikalier i virksomhedens forsyningskæde på grund af pres fra aktivister.

Efter pres fra en stor gruppe aktivister har Apple valgt at forbyde brugen af benzen og n-hexan i virksomhedens forsyningskæde. .

08.09.2014

CSR.dk

Succesvirksomheden Apple har forbudt brugen af to sundhedsskadelige kemikalier, der er blevet brugt på fabrikker, der indgår i virksomhedens forsyningskæde. Det sker på baggrund af et pres fra en stor gruppe aktivister, der blandt andet kommer fra miljø- og menneskerettighedsorganisationer, skriver supplymanagement.com. 

Læs også: Burberry vil fjerne giftige kemikalier i deres tøj

Apple har, efter en fire måneders undersøgelse af 22 fabrikker i Kina, forbudt brugen af kemikalierne benzen og n-hexan, der normalt anvendes i rengøringmidler. Derfor arbejder virksomheden nu for at finde alternative fabrikker, der ikke bruger de to kemikalier. 

Efter presset fra aktivisterne vil virksomheden nu gå dybere ned i forsyningkæden for at minimere brugen af skadelige giftstoffer. Desuden vil Apple fremover arbejde på at arbejde at sikre sundhed og sikkerhed for alle, der laver Apple-produkter. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

04.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart