Apollo fjerner elefantridning fra rejseprogrammet

Rejsearrangøren Apollo har valgt at tage elefantridning ud af sit rejseprogram i forbindelse med World Animal Protections kampagne mod underholdning med vilde dyr.

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter..

10.12.2014

CSR.dk

Rejseselskabet Apollo har indgået et samarbejde med World Animal Protection, tidligere WSPA, for at stoppe brugen af underholdning med vilde dyr på selskabets rejser. Rejseselskabet tager allerede nu elefantridning og andre shows med elefanter ud af sit rejseprogram. Hermed bliver Apollo det tyvende rejseselskab inden for et år, som siger fra over for elefantridning og elefantshows.

Læs også: Danskere efterspørger bæredygtige rejser

At Apollo vælger at fjerne underholdning med elefanter fra sit program, er det første skridt i et større samarbejde med World Animal Protection. På sigt skal samarbejdet føre til et totalt opgør med udflugter, der involverer, at dyr lider for at underholde turister.

”Vi har inddraget World Animal Protection, som har fortalt os, hvad de vil have, vi skal gøre. Og det er så det, vi er ved at implementere. Det indebærer blandt andet, at vi ikke længere vil formidle adgang til de klassiske dyreparker, til elefantridning eller til andre typer ridning på dyr, hvor det ikke kan garanteres, at dyret ikke lider overlast”, siger kommunikationschef i Apollo Danmark, Glenn Bisgaard.

World Animal Protection har de seneste år arbejdet på at få gennemført ansvarlig turisme i rejsebranchen. Det er blandt andet sket ved at sætte fokus på de lidelser, vilde dyr udsættes for, når de skal underholde turister.

 ”Det er rigtig positivt, at ansvarlig turisme er ved at vinde indpas hos rejsebranchen, og jeg vil gerne lykønske Apollo med denne vigtige beslutning, som er med til at stoppe efterspørgslen på underholdning med vilde dyr. Apollo tager hermed, sammen med andre rejsearrangører i verden, førertrøjen på og viser turisterne, at underholdning med vilde dyr er dyremishandling, og at det ikke er acceptabelt”, siger Gitte Buchhave, direktør i World Animal Protection Danmark.

Fremover vil Apollo kun samarbejde med leverandører af aktiviteter, som behandler dyr optimalt. Arbejdet med at identificere sådanne udflugter er allerede gået i gang.

Læs også: Spillertruppen i AGF tager socialt ansvar

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter. Heriblandt de to skandinaviske selskaber Albatros Travel og Lotus Travel, som er gået hele vejen og har stoppet alle udflugter med vilde dyr.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

AI er rykket ind i virksomhederne. Men hvor blev ESG af?

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København