Apollo fjerner elefantridning fra rejseprogrammet

Rejsearrangøren Apollo har valgt at tage elefantridning ud af sit rejseprogram i forbindelse med World Animal Protections kampagne mod underholdning med vilde dyr.

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter..

10.12.2014

CSR.dk

Rejseselskabet Apollo har indgået et samarbejde med World Animal Protection, tidligere WSPA, for at stoppe brugen af underholdning med vilde dyr på selskabets rejser. Rejseselskabet tager allerede nu elefantridning og andre shows med elefanter ud af sit rejseprogram. Hermed bliver Apollo det tyvende rejseselskab inden for et år, som siger fra over for elefantridning og elefantshows.

Læs også: Danskere efterspørger bæredygtige rejser

At Apollo vælger at fjerne underholdning med elefanter fra sit program, er det første skridt i et større samarbejde med World Animal Protection. På sigt skal samarbejdet føre til et totalt opgør med udflugter, der involverer, at dyr lider for at underholde turister.

”Vi har inddraget World Animal Protection, som har fortalt os, hvad de vil have, vi skal gøre. Og det er så det, vi er ved at implementere. Det indebærer blandt andet, at vi ikke længere vil formidle adgang til de klassiske dyreparker, til elefantridning eller til andre typer ridning på dyr, hvor det ikke kan garanteres, at dyret ikke lider overlast”, siger kommunikationschef i Apollo Danmark, Glenn Bisgaard.

World Animal Protection har de seneste år arbejdet på at få gennemført ansvarlig turisme i rejsebranchen. Det er blandt andet sket ved at sætte fokus på de lidelser, vilde dyr udsættes for, når de skal underholde turister.

 ”Det er rigtig positivt, at ansvarlig turisme er ved at vinde indpas hos rejsebranchen, og jeg vil gerne lykønske Apollo med denne vigtige beslutning, som er med til at stoppe efterspørgslen på underholdning med vilde dyr. Apollo tager hermed, sammen med andre rejsearrangører i verden, førertrøjen på og viser turisterne, at underholdning med vilde dyr er dyremishandling, og at det ikke er acceptabelt”, siger Gitte Buchhave, direktør i World Animal Protection Danmark.

Fremover vil Apollo kun samarbejde med leverandører af aktiviteter, som behandler dyr optimalt. Arbejdet med at identificere sådanne udflugter er allerede gået i gang.

Læs også: Spillertruppen i AGF tager socialt ansvar

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter. Heriblandt de to skandinaviske selskaber Albatros Travel og Lotus Travel, som er gået hele vejen og har stoppet alle udflugter med vilde dyr.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

20.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle