Apollo fjerner elefantridning fra rejseprogrammet

Rejsearrangøren Apollo har valgt at tage elefantridning ud af sit rejseprogram i forbindelse med World Animal Protections kampagne mod underholdning med vilde dyr.

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter..

10.12.2014

CSR.dk

Rejseselskabet Apollo har indgået et samarbejde med World Animal Protection, tidligere WSPA, for at stoppe brugen af underholdning med vilde dyr på selskabets rejser. Rejseselskabet tager allerede nu elefantridning og andre shows med elefanter ud af sit rejseprogram. Hermed bliver Apollo det tyvende rejseselskab inden for et år, som siger fra over for elefantridning og elefantshows.

Læs også: Danskere efterspørger bæredygtige rejser

At Apollo vælger at fjerne underholdning med elefanter fra sit program, er det første skridt i et større samarbejde med World Animal Protection. På sigt skal samarbejdet føre til et totalt opgør med udflugter, der involverer, at dyr lider for at underholde turister.

”Vi har inddraget World Animal Protection, som har fortalt os, hvad de vil have, vi skal gøre. Og det er så det, vi er ved at implementere. Det indebærer blandt andet, at vi ikke længere vil formidle adgang til de klassiske dyreparker, til elefantridning eller til andre typer ridning på dyr, hvor det ikke kan garanteres, at dyret ikke lider overlast”, siger kommunikationschef i Apollo Danmark, Glenn Bisgaard.

World Animal Protection har de seneste år arbejdet på at få gennemført ansvarlig turisme i rejsebranchen. Det er blandt andet sket ved at sætte fokus på de lidelser, vilde dyr udsættes for, når de skal underholde turister.

 ”Det er rigtig positivt, at ansvarlig turisme er ved at vinde indpas hos rejsebranchen, og jeg vil gerne lykønske Apollo med denne vigtige beslutning, som er med til at stoppe efterspørgslen på underholdning med vilde dyr. Apollo tager hermed, sammen med andre rejsearrangører i verden, førertrøjen på og viser turisterne, at underholdning med vilde dyr er dyremishandling, og at det ikke er acceptabelt”, siger Gitte Buchhave, direktør i World Animal Protection Danmark.

Fremover vil Apollo kun samarbejde med leverandører af aktiviteter, som behandler dyr optimalt. Arbejdet med at identificere sådanne udflugter er allerede gået i gang.

Læs også: Spillertruppen i AGF tager socialt ansvar

I løbet af det seneste år har 19 rejsearrangører fra Australien, USA, Holland, Sverige og Danmark besluttet at stoppe med at tilbyde salg af elefantudflugter. Heriblandt de to skandinaviske selskaber Albatros Travel og Lotus Travel, som er gået hele vejen og har stoppet alle udflugter med vilde dyr.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

18.03.2026CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby