AP slår fast: Vil være i pensionbranchens grønne elite

AP Pension har allerede lagt en grønnere investeringsstrategi. Nu sætter selskabet konkrete mål for CO2-udledningerne i sin investeringsportefølje, og med målsætningen om en 37 procent reduktion i 2025 stiller AP de hidtidig højeste krav til sig i pensionsbranchen.

Klimamålene er en del af AP Pensions deltagelse i det internationale net zero samarbejde IIGCC. Foto: AP Pension.

28.09.2022

CSR.dk

37 procent reduktion i klimaaftrykket fra både aktier og virksomhedsobligationer. 52 procent reduktion i klimaaftrykket fra ejendomme i drift. Begge dele inden 2025 er omme og med udgangspunkt i 2019’ niveau.

Således lyder de første konkrete klimaløfter, som AP Pension melder ud. Pensionsselskabet har ellers tidligere arbejdet aktivt med at forgrønne sin investeringsportefølje og endda med stor succes. Så stor succes, at AP Pension er det danske pensionsselskab med færrest penge i fossile selskaber ifølge en opgørelse, som NGO’en Mellemfolkeligt Samvirke publicerede tidligere på året.

Men AP har mærket en større efterspørgsel blandt kunder på klare løfter.

Samtidig har manglen på kortsigtede konkrete klimamål holdt AP fra at blive betragtet som en del af den grønne top indenfor pensionsbranchen. Selskabet måtte tage til takke med en midterplacering i NGO’en WWF - Verdensnaturfondens seneste opgørelse over de danske pensionsselskabers klimaindsats.

”For os var det vigtigere at reagere hurtigt med forskellige vigtige tiltag til at gavne miljøet her og nu. Så har vi sideløbende og lidt forsinket arbejdet med at tilslutte os et af de internationale initiativer og sætte kortsigtede reduktionsmål. Men vores ambition er at være blandt de tre bedste i sammenligningen fra WWF. Og de nye initiativer skulle meget gerne gøre, at vi får flere point,” siger Bo Normann Rasmussen, der er adm. direktør i AP Pension, til Børsen Pro.

AP fortsætter også med at prioritere grønne investeringer, som skal udgøre 15 procent af formuen i 2023, 18 procent i 2025 og 25 procent i 2030. Og selvom energikrisen betyder gode afkast på investeringer i olieselskaber, er Bo Normann Rasmussen ikke bekymret:

Læs også: Halvdelen af danske banker har ikke sat konkrete klimamål

”Vi tænker altså langsigtet. Det er ikke sådan, at vi ryster på hånden, fordi kursen stiger i nogle af de sorte selskaber. I andre perioder har de grønne investeringer outperformet de sorte, og siden juni 2019 har vores grønne investeringsprodukt (AP Bæredygtig, red.) altså klaret sig bedre end vores traditionelle investeringsprodukt,” fortæller han.

Samlet set betyder de nye klimamålsætninger, at selskabet overhaler både PFA og Danicas mål på henholdsvis 29 procent på hele investeringsporteføljen i 2025 og 15-35 procent på investeringerne i sektorerne energi, transport, forsyning, cement og stål.

Dog slår det endnu ikke klimamålet hos de ikke-kommercielle pensionsselskaber PensionDanmark og Pensam, hvis reduktionsmål lyder på henholdsvis 45 og 44 procent.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby