Ansatte: McDonald's snyder sig til tops

Metroexpres hævder, at medarbejdere i McDonald's presses til at være mere rosende, end de har lyst til at være, når de svarer på spørgeskema i forbindelse med 'Danmarks bedste arbejdsplads'.

14.11.2013

CSR.dk

Medarbejdere hos McDonald's har i flere tilfælde udfyldt spørgeskemaet i forbindelse med 'Danmarks Bedste Arbedsplads' under forhold, som ikke følger reglerne i konkurrencen, skriver avisen MXmetroexpres. McDonald's vandt i går for tredje år i træk prisen som Danmarks bedste Arbejdsplads i kategorien 'store virksomheder'.

Avisen hævder, at medarbejdere i en række tilfælde er blevet presset til at være mere positive, end de er. Avisen har talt med 40 medarbejdere på fem forskellikge arbejdspladser. Medarbejdernes vurdering fylder to tredjedele af vurderingen, så hvad medarbejderne mener er afgørende for, hvem der vinder.

Læs også: McDonald's bedste arbejdsplads igen

Forsker mener kontollen er for dårlig
Arbejdsmarkedforsker Henning Jørgensen, Aalborg Universitet, er kritisk over for Great Place to Works metoder. Han mener ikke, at undersøgelsen er meget værd:

"Kvalitetskontrollen er uigennemsigtig. Der er ikke meget åbenhed i forhold til procedurerne, så hvem kan se, om de snyder? Der er ingen, der ser dem efter i sammene", siger han til MX.

Grete Place to Work, som står bag den internationale konkurrence, melder imidlertid hus forbi. Direktør Ditte Vigsø afviser kritikken:

"Vores samlede konklusion er, at medarbejderundersøgelsen gennemført hos McDonalds giver et retvisende billede af medarbejdertilfredsheden", siger hun til avisen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online