Annette Stube indtræder i direktionen for biomateriale-gigant

Som en del af omstilingen af forretningen mod bæredygtighed havde finsk-svenske Stora Enso brug for en stærk bæredygtighedskapacitet til at indgå i virksomhedens øverste ledelse. Annette Stube begynder i det job 1. september.

18.08.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Fra 1. september 2020 indgår Annette Stube i Stora Ensos koncerndirektion med særligt ansvar for bæredygtighed. 

Annette Stube forlod sit job som bæredygtihedschef i A.P. Møller-Mærsk ved årsskiftet, efter at man havde besluttet at nedlægge virksomhedens bæredygtighedsafdeling, som Annette Stube havde ledet i mere end 10 år. 

"Jeg synes, det er fantastisk at komme til at arbejde for en virksomhed, der med deres produkter tilbyder løsninger på nogle af de store bæredygtighedsproblemer - f.eks. producerer Stora Enso nu produkter lavet af træfibre, der kan erstatte en række plastikprodukter. Lige nu  glæder jeg mig dog først og fremmest til at lære Stora Enso bedre at kende og til at møde mit nye team," siger Annette Stube til CSR.dk.

Stora Enso byder på samme måde Annette Stube velkommen og fremhæver i en pressemeddelelse hendes erfaring med banebrydende bæredygtighedsarbejde i globale organisationer, som noget der vil bringe stor værdi til Stora Enso og støtte deres fortsatte omstilling til at være “The renewable materials company”.  

Ind i alle store forretningsbeslutninger

CSR.dk har spurgt Annette Stube, hvad det betyder at bæredygtighed har en dedikeret plads i Stora Ensos øverste ledelsesteam. 

“At få bæredygtighed ind i direktionen sikrer jo dette perspektiv på alle store forretningsbeslutninger herunder strategi. Jeg vil ikke sige, at det er nødvendigt for alle virksomheder, men der, hvor en virksomhed spiller ind på bæredygtighedsagendaen som en central del af strategien, giver det rigtig god mening at have den kompetence i direktionen og bestyrelsen”, siger hun. 

Det er netop tilfældet for Stora Enso. 

“Stora Enso står på solid bæredygtigheds governance og rapportering, og er helt klar til at tage det næste skridt, hvor de tilbyder løsninger i en low-carbon, cirkulær bio-økonomi,” forklarer Annette Stube i pressemeddelelsen.  

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart