Annette Stube indtræder i direktionen for biomateriale-gigant

Som en del af omstilingen af forretningen mod bæredygtighed havde finsk-svenske Stora Enso brug for en stærk bæredygtighedskapacitet til at indgå i virksomhedens øverste ledelse. Annette Stube begynder i det job 1. september.

18.08.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Fra 1. september 2020 indgår Annette Stube i Stora Ensos koncerndirektion med særligt ansvar for bæredygtighed. 

Annette Stube forlod sit job som bæredygtihedschef i A.P. Møller-Mærsk ved årsskiftet, efter at man havde besluttet at nedlægge virksomhedens bæredygtighedsafdeling, som Annette Stube havde ledet i mere end 10 år. 

"Jeg synes, det er fantastisk at komme til at arbejde for en virksomhed, der med deres produkter tilbyder løsninger på nogle af de store bæredygtighedsproblemer - f.eks. producerer Stora Enso nu produkter lavet af træfibre, der kan erstatte en række plastikprodukter. Lige nu  glæder jeg mig dog først og fremmest til at lære Stora Enso bedre at kende og til at møde mit nye team," siger Annette Stube til CSR.dk.

Stora Enso byder på samme måde Annette Stube velkommen og fremhæver i en pressemeddelelse hendes erfaring med banebrydende bæredygtighedsarbejde i globale organisationer, som noget der vil bringe stor værdi til Stora Enso og støtte deres fortsatte omstilling til at være “The renewable materials company”.  

Ind i alle store forretningsbeslutninger

CSR.dk har spurgt Annette Stube, hvad det betyder at bæredygtighed har en dedikeret plads i Stora Ensos øverste ledelsesteam. 

“At få bæredygtighed ind i direktionen sikrer jo dette perspektiv på alle store forretningsbeslutninger herunder strategi. Jeg vil ikke sige, at det er nødvendigt for alle virksomheder, men der, hvor en virksomhed spiller ind på bæredygtighedsagendaen som en central del af strategien, giver det rigtig god mening at have den kompetence i direktionen og bestyrelsen”, siger hun. 

Det er netop tilfældet for Stora Enso. 

“Stora Enso står på solid bæredygtigheds governance og rapportering, og er helt klar til at tage det næste skridt, hvor de tilbyder løsninger i en low-carbon, cirkulær bio-økonomi,” forklarer Annette Stube i pressemeddelelsen.  

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

28.08.2026CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus