Analyse kortlægger de mest klimabelastende pensionskasser

I en ny kortlægning over pensionsselskabernes investeringer og kreditobligationer ligger Industriens Pension og Akademikerpension i toppen, når det kommer til højt CO2-aftryk. Selv mener pensionskasserne, at opgørelsen rammer skævt.

Både Akademikerpension og Industriens Pension er uenige i kortlægningens konklusioner. Arkivfoto..

29.08.2023

CSR.dk

Snakken om grønne investeringer i børsnoterede aktier og virksomhedsobligationer er fortsat højaktuelt, når man kigger på pensionskassernes klimaaktiviteter.

Og nu viser landets første kortlægning af selskabernes CO2-aftryk, hvor branchens aktører i øjeblikket ligger. 

Det skriver Finans.

Kortlægningen er udarbejdet af NGO’en Ansvarlig Fremtid, der har taget tal fra 12 ud af 14 danske pensionskasser. Det har indtil nu været svært at sammenligne pensionsselskabernes klimaregnskaber, og derfor har det Ansvarlig Fremtid indhentet justerede tal.

Læs også: Danske pensionskasser vil presse Amazon til bedre arbejdsforhold

Og ifølge undersøgelsen belaster Akademikerpension og Industriens Pension klimaet dobbelt så meget som pensionskasserne Pensam og PBU, som klarer sig bedst i opgørelsen.

Normalt ses Akademikerpension ellers som en grøn frontløber i branchen og blev sidste år som Danmarks mest bæredygtige selskab af WWF Verdensnaturfonden.

Ifølge Finans ligger forklaringen i, at pensionskasserne ofte bliver bedømt på baggrund af langsigtede målsætninger, vindmølleinvesteringer og salg af aktier i virksomheder med høj klimabelastning.

Datastøj og CO2-venlige aktier
Det er dog ikke alle, der er enige i kortlægningens konklusioner.

Anders Schelde, der er investeringsdirektør i Akademikerpension, mener blandt andet, at undersøgelsens data indeholder meget støj, hvilket ikke giver et retvisende billede af pensionskassens klimaindsats.

”Når man måler på denne måde, så er resultatet meget afhængigt af, hvilket pensionsprodukt man tilbyder, og det scope, som der findes data for. Det er ikke tilfældigt, at vi ligger højt. Vi straffes for at have et mindre risikofyldt pensionsprodukt med flere kreditobligationer, der helt automatisk har højere udledninger end aktier, men vi får ikke point for også at være tungt investeret i realkreditobligationer, der omvendt har meget lave udledninger,” siger han til Finans.

Investeringsdirektøren påpeger også, at Akademikerpension har halveret sin CO2-udledning siden 2019.

Læs også: Pensionskasser presser Rockwool

Hos Industriens Pension mener man ikke, at selskabets klimabelastende virksomhedsobligationer er ensbetydende med, at de har et højere CO2-aftryk end andre aktører i branchen.

Peter Lindegaard, investeringsdirektør, fortæller blandt andet, at Industriens Pension har flere unoterede aktier i sektorer, der har lav CO2-udledning, og da de ikke tælles med, mener han, at man ikke kan placere dem i toppen af Ansvarlig Fremtids opgørelse.

Derudover påpeger direktøren også, at Industriens Pension har valgt at beholde aktierne i virksomheder, der er meget klimabelastende. Men det er ifølge ham en bevidst strategi, fordi man gennem sin indflydelse som aktionær vil forsøge at presse dem i en klimavenlig retning.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V