Analyse kortlægger de mest klimabelastende pensionskasser

I en ny kortlægning over pensionsselskabernes investeringer og kreditobligationer ligger Industriens Pension og Akademikerpension i toppen, når det kommer til højt CO2-aftryk. Selv mener pensionskasserne, at opgørelsen rammer skævt.

Både Akademikerpension og Industriens Pension er uenige i kortlægningens konklusioner. Arkivfoto..

29.08.2023

CSR.dk

Snakken om grønne investeringer i børsnoterede aktier og virksomhedsobligationer er fortsat højaktuelt, når man kigger på pensionskassernes klimaaktiviteter.

Og nu viser landets første kortlægning af selskabernes CO2-aftryk, hvor branchens aktører i øjeblikket ligger. 

Det skriver Finans.

Kortlægningen er udarbejdet af NGO’en Ansvarlig Fremtid, der har taget tal fra 12 ud af 14 danske pensionskasser. Det har indtil nu været svært at sammenligne pensionsselskabernes klimaregnskaber, og derfor har det Ansvarlig Fremtid indhentet justerede tal.

Læs også: Danske pensionskasser vil presse Amazon til bedre arbejdsforhold

Og ifølge undersøgelsen belaster Akademikerpension og Industriens Pension klimaet dobbelt så meget som pensionskasserne Pensam og PBU, som klarer sig bedst i opgørelsen.

Normalt ses Akademikerpension ellers som en grøn frontløber i branchen og blev sidste år som Danmarks mest bæredygtige selskab af WWF Verdensnaturfonden.

Ifølge Finans ligger forklaringen i, at pensionskasserne ofte bliver bedømt på baggrund af langsigtede målsætninger, vindmølleinvesteringer og salg af aktier i virksomheder med høj klimabelastning.

Datastøj og CO2-venlige aktier
Det er dog ikke alle, der er enige i kortlægningens konklusioner.

Anders Schelde, der er investeringsdirektør i Akademikerpension, mener blandt andet, at undersøgelsens data indeholder meget støj, hvilket ikke giver et retvisende billede af pensionskassens klimaindsats.

”Når man måler på denne måde, så er resultatet meget afhængigt af, hvilket pensionsprodukt man tilbyder, og det scope, som der findes data for. Det er ikke tilfældigt, at vi ligger højt. Vi straffes for at have et mindre risikofyldt pensionsprodukt med flere kreditobligationer, der helt automatisk har højere udledninger end aktier, men vi får ikke point for også at være tungt investeret i realkreditobligationer, der omvendt har meget lave udledninger,” siger han til Finans.

Investeringsdirektøren påpeger også, at Akademikerpension har halveret sin CO2-udledning siden 2019.

Læs også: Pensionskasser presser Rockwool

Hos Industriens Pension mener man ikke, at selskabets klimabelastende virksomhedsobligationer er ensbetydende med, at de har et højere CO2-aftryk end andre aktører i branchen.

Peter Lindegaard, investeringsdirektør, fortæller blandt andet, at Industriens Pension har flere unoterede aktier i sektorer, der har lav CO2-udledning, og da de ikke tælles med, mener han, at man ikke kan placere dem i toppen af Ansvarlig Fremtids opgørelse.

Derudover påpeger direktøren også, at Industriens Pension har valgt at beholde aktierne i virksomheder, der er meget klimabelastende. Men det er ifølge ham en bevidst strategi, fordi man gennem sin indflydelse som aktionær vil forsøge at presse dem i en klimavenlig retning.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense