Amerikansk detailhandel udvikler miljø-index

Amerikanske tøj- og skoproducenter lancerer et eco index, som branchens virksomheder kan bruge til at benchmarke deres produkter på forskellige miljøparametre.

16.08.2010

CSR.dk

100 førende brands og forhandlere inden for beklædningsområdet samarbejder om at udvikle et system, som kan måle og benchmarke deres fodaftryk på miljøet. ”Eco Index”, som det kaldes, er et software-værktøj, som virksomhederne kan bruge til at analysere deres praksis på alle stadier af et produkts livscyklus – fra råstof til affald. Det skriver Wall Street Journal.

Endnu er der kun tale om en beta-version, men ifølge avisen er ideen at give producenterne en mere ensartet metode til måling af miljøpåvirkning og gøre det lettere for forhandlerne at sammenligne. Indtil videre har kun branchen selv adgang til resultaterne, mens forbrugerne må vente.

Det kan dog nævnes, at Levi’s har fået point for sit genbrugsprogram, som giver forbrugerne adgang til at lade deres gamle jeans gå videre til andre. Timberland får point for sine rensningsanlæg ved indfarvning af skind. Virksomheder mister omvendt point for at anvende for meget emballage og for transport over lange afstande. Endelig indgår parametre som forbrugernes vask af tøjet.

Blandt deltagerne er Nike, Brooks og Levi’s, som allerede har været i gang med egne studier, tests og redesign. En del af initiativerne er indtil videre ”gået ud over” emballagen.

Der er ifølge initiativtagerne endnu et stykke vej at gå. Fx bygger en hel del oplysninger fra producenterne på estimater, og virksomhedernes oplysninger bliver ikke kontrolleret. Selve værktøjet er endnu ikke detaljeret nok – der er fx stor forskel på at fremstille en skjorte og et par sko. Endelig har ingen af luksusmærkerne sluttet op bag initiativet.

Se Eco index’et på http://www.ecoindexbeta.org/

-KPE

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online