Amerikansk detailhandel udvikler miljø-index

Amerikanske tøj- og skoproducenter lancerer et eco index, som branchens virksomheder kan bruge til at benchmarke deres produkter på forskellige miljøparametre.

16.08.2010

CSR.dk

100 førende brands og forhandlere inden for beklædningsområdet samarbejder om at udvikle et system, som kan måle og benchmarke deres fodaftryk på miljøet. ”Eco Index”, som det kaldes, er et software-værktøj, som virksomhederne kan bruge til at analysere deres praksis på alle stadier af et produkts livscyklus – fra råstof til affald. Det skriver Wall Street Journal.

Endnu er der kun tale om en beta-version, men ifølge avisen er ideen at give producenterne en mere ensartet metode til måling af miljøpåvirkning og gøre det lettere for forhandlerne at sammenligne. Indtil videre har kun branchen selv adgang til resultaterne, mens forbrugerne må vente.

Det kan dog nævnes, at Levi’s har fået point for sit genbrugsprogram, som giver forbrugerne adgang til at lade deres gamle jeans gå videre til andre. Timberland får point for sine rensningsanlæg ved indfarvning af skind. Virksomheder mister omvendt point for at anvende for meget emballage og for transport over lange afstande. Endelig indgår parametre som forbrugernes vask af tøjet.

Blandt deltagerne er Nike, Brooks og Levi’s, som allerede har været i gang med egne studier, tests og redesign. En del af initiativerne er indtil videre ”gået ud over” emballagen.

Der er ifølge initiativtagerne endnu et stykke vej at gå. Fx bygger en hel del oplysninger fra producenterne på estimater, og virksomhedernes oplysninger bliver ikke kontrolleret. Selve værktøjet er endnu ikke detaljeret nok – der er fx stor forskel på at fremstille en skjorte og et par sko. Endelig har ingen af luksusmærkerne sluttet op bag initiativet.

Se Eco index’et på http://www.ecoindexbeta.org/

-KPE

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom