Amerikansk detailhandel udvikler miljø-index

Amerikanske tøj- og skoproducenter lancerer et eco index, som branchens virksomheder kan bruge til at benchmarke deres produkter på forskellige miljøparametre.

16.08.2010

CSR.dk

100 førende brands og forhandlere inden for beklædningsområdet samarbejder om at udvikle et system, som kan måle og benchmarke deres fodaftryk på miljøet. ”Eco Index”, som det kaldes, er et software-værktøj, som virksomhederne kan bruge til at analysere deres praksis på alle stadier af et produkts livscyklus – fra råstof til affald. Det skriver Wall Street Journal.

Endnu er der kun tale om en beta-version, men ifølge avisen er ideen at give producenterne en mere ensartet metode til måling af miljøpåvirkning og gøre det lettere for forhandlerne at sammenligne. Indtil videre har kun branchen selv adgang til resultaterne, mens forbrugerne må vente.

Det kan dog nævnes, at Levi’s har fået point for sit genbrugsprogram, som giver forbrugerne adgang til at lade deres gamle jeans gå videre til andre. Timberland får point for sine rensningsanlæg ved indfarvning af skind. Virksomheder mister omvendt point for at anvende for meget emballage og for transport over lange afstande. Endelig indgår parametre som forbrugernes vask af tøjet.

Blandt deltagerne er Nike, Brooks og Levi’s, som allerede har været i gang med egne studier, tests og redesign. En del af initiativerne er indtil videre ”gået ud over” emballagen.

Der er ifølge initiativtagerne endnu et stykke vej at gå. Fx bygger en hel del oplysninger fra producenterne på estimater, og virksomhedernes oplysninger bliver ikke kontrolleret. Selve værktøjet er endnu ikke detaljeret nok – der er fx stor forskel på at fremstille en skjorte og et par sko. Endelig har ingen af luksusmærkerne sluttet op bag initiativet.

Se Eco index’et på http://www.ecoindexbeta.org/

-KPE

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København