Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Kun gennem samarbejde og strategiske partnerskaber kan virksomheder mindske deres aftryk, mener bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

MillerCoors har indgået et offentligt-privat samarbejde med U.S. Department of Agriculture for at hjælpe sine byg- og humleleverandører med at få et bedre og mere miljøvenligt landbrug. Arkivfoto. .

01.06.2017

CSR.dk

Når man som virksomhed vil reducere sit aftryk, på den verden vi lever i, nytter det ikke noget at arbejde alene. Det mener Marco Ugarte, der er bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

”Vores CSR-mål har en vigtig betydning. Og den eneste måde hvorpå vi kan nå dem, er gennem partnerskaber med andre organisationer”, siger Marco Ugarte til Enviromental Leader.

Læs også: Amerikansk ngo bliver til virksomhed: "Vi kan hjælpe flere på den måde"

Bæredygtighedschefen er for nylig blevet interviewet af mediet Enviromental Leader om MillerCoors strategi og ideologi, når det handler om at sætte og nå bæredygtighedsmål. Og her spiller partnerskaber en stor rolle.

Et eksempel er ølbryggeriets vandforbrug, som er noget af det, der hos MIllerCoors står øverst på listen over klimamål og aftryk, der skal reduceres. For af alle de millioner liter vand, der bliver brugt til at producere MillerCoors’ øl, står virksomheden reelt set kun for ti procent af forbruget. De resterende 90 procent bliver brugt i landbruget til dyrkningen af den korn, der skal bruges. Det er derfor her, det er vigtigst at sætte ind, og det skal andre organisationer hjælpe med.  

Sænket vandforbrug gennem partnerskaber
MillerCoors har et partnerskab med Natural Ressource Conservation Service (NRCS) under det amerikanske landbrugsministerium, U.S. Department of Agriculture.

NRCS tilbyder hjælp til landmænd ved at rådgive dem om de bedste og mest miljøvenlige landbrugspraksisser. De analyserer landbruget og er med i hele processen, så de i slutningen af sæsonen kan måle på, hvor meget de ændrede praksisser, har betydet for vandkvaliteten og –kvantiteten.

Virksomheder som MillerCoors, der har et offentligt-privat partnerskab med NRCS, er med støtten med til at bygge et sikkerhedsnet for de landbrug, der bruger NRCS.

Læs også: Erhvervsfremstød vil styrke dansk-svensk bæredygtighedsposition

Marco Ugarte vil tale mere om kompleksiteten i forbruget af ressourcer som vand og hvordan man gennem partnerskaber kan løse nogle af udfordringerne ved Enviromental Leader Conference i Denver i næste uge.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

13.03.2026CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online