Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Kun gennem samarbejde og strategiske partnerskaber kan virksomheder mindske deres aftryk, mener bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

MillerCoors har indgået et offentligt-privat samarbejde med U.S. Department of Agriculture for at hjælpe sine byg- og humleleverandører med at få et bedre og mere miljøvenligt landbrug. Arkivfoto. .

01.06.2017

CSR.dk

Når man som virksomhed vil reducere sit aftryk, på den verden vi lever i, nytter det ikke noget at arbejde alene. Det mener Marco Ugarte, der er bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

”Vores CSR-mål har en vigtig betydning. Og den eneste måde hvorpå vi kan nå dem, er gennem partnerskaber med andre organisationer”, siger Marco Ugarte til Enviromental Leader.

Læs også: Amerikansk ngo bliver til virksomhed: "Vi kan hjælpe flere på den måde"

Bæredygtighedschefen er for nylig blevet interviewet af mediet Enviromental Leader om MillerCoors strategi og ideologi, når det handler om at sætte og nå bæredygtighedsmål. Og her spiller partnerskaber en stor rolle.

Et eksempel er ølbryggeriets vandforbrug, som er noget af det, der hos MIllerCoors står øverst på listen over klimamål og aftryk, der skal reduceres. For af alle de millioner liter vand, der bliver brugt til at producere MillerCoors’ øl, står virksomheden reelt set kun for ti procent af forbruget. De resterende 90 procent bliver brugt i landbruget til dyrkningen af den korn, der skal bruges. Det er derfor her, det er vigtigst at sætte ind, og det skal andre organisationer hjælpe med.  

Sænket vandforbrug gennem partnerskaber
MillerCoors har et partnerskab med Natural Ressource Conservation Service (NRCS) under det amerikanske landbrugsministerium, U.S. Department of Agriculture.

NRCS tilbyder hjælp til landmænd ved at rådgive dem om de bedste og mest miljøvenlige landbrugspraksisser. De analyserer landbruget og er med i hele processen, så de i slutningen af sæsonen kan måle på, hvor meget de ændrede praksisser, har betydet for vandkvaliteten og –kvantiteten.

Virksomheder som MillerCoors, der har et offentligt-privat partnerskab med NRCS, er med støtten med til at bygge et sikkerhedsnet for de landbrug, der bruger NRCS.

Læs også: Erhvervsfremstød vil styrke dansk-svensk bæredygtighedsposition

Marco Ugarte vil tale mere om kompleksiteten i forbruget af ressourcer som vand og hvordan man gennem partnerskaber kan løse nogle af udfordringerne ved Enviromental Leader Conference i Denver i næste uge.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom