Amazon-medarbejdere strejkede på Black Friday

Ansatte på tre af Amazons fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland strejkede i fredags, på Black Friday, med krav om bedre løn og kontraktforhold, der sikrer sundt arbejdsmiljø. Amazon fastholder at lønnen er i orden, og at kundeordrerne ikke blev påvirket.

620 Amazon-ansatte i Tyskland og et ukendt antal i Spanien nedlagde arbejdet i fredags, på Black Friday, i protest mod løn- og arbejdsforholdene på fulfillmentcentrene..

28.11.2018

CSR.dk

En af årets allerstørste handelsdage, Black Friday, løb af stablen i fredags, og det skete ikke uden udfordringer for netgiganten Amazon. Lagerarbejdere på tre af selskabets fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland valgte således at strejke for at gøre opmærksom på sine løn- og arbejdsforhold, beretter Reuters.

Læs også: Efter skarp kritik: Amazon hæver sin mindsteløn

Ifølge Amazon Germany deltog omkring 620 medarbejdere i arbejdsnedlæggelsen i centrene i Bad Hersfeld og Rheinberg, men samtidig fastholder man, at størstedelen af de ansatte fortsatte med arbejdet, og at kundeordrerne derfor ikke blev påvirket.

Den tyske fagforening Verdi havde anmodet Amazon-medarbejderne om at strejke i 24 timer frem til midnat fredag for at kræve bedre løn og kontraktforhold, der sikrer et sundt arbejdsmiljø.

”Vi er på vej ind i slutspurten på året, som er den mest stressende tid for de ansatte. Specielt på en dag som Black Friday bør de ansatte være det centrale fokus”, siger Verdi-repræsentanten Mechthild Middeke til Reuters.

Amazons tyske afdeling mener imidlertid selv, at man tilbyder konkurrencedygtige lønninger og omfattende goder fra første dag på jobbet. Startlønnen for de tyske ansatte ligger på 10,78 euro (ca. 80,50 kr.) i timen, og efter to år lyder den gennemsnitlige månedsløn på €2,397 (godt 17.880 kr.) før skat.

I Spanien forlod de ansatte deres poster i Amazons største lagerhus i landet, i San Fernando de Henares lidt øst for Madrid, fredag morgen, og fortsatte strejken i lørdags. Ifølge de lokale fagforeninger deltog 85-90 procent af medarbejderne i aktionen.

Læs også: Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Det tal mener Amazon Spain dog er forkert, og fastholder, at majoriteten af folkene blev på jobbet og håndterede ordre som normalt. Amazon har ikke udtalt sig yderligere om sagen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

13.10.2026CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J