Amazon-medarbejdere strejkede på Black Friday

Ansatte på tre af Amazons fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland strejkede i fredags, på Black Friday, med krav om bedre løn og kontraktforhold, der sikrer sundt arbejdsmiljø. Amazon fastholder at lønnen er i orden, og at kundeordrerne ikke blev påvirket.

620 Amazon-ansatte i Tyskland og et ukendt antal i Spanien nedlagde arbejdet i fredags, på Black Friday, i protest mod løn- og arbejdsforholdene på fulfillmentcentrene..

28.11.2018

CSR.dk

En af årets allerstørste handelsdage, Black Friday, løb af stablen i fredags, og det skete ikke uden udfordringer for netgiganten Amazon. Lagerarbejdere på tre af selskabets fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland valgte således at strejke for at gøre opmærksom på sine løn- og arbejdsforhold, beretter Reuters.

Læs også: Efter skarp kritik: Amazon hæver sin mindsteløn

Ifølge Amazon Germany deltog omkring 620 medarbejdere i arbejdsnedlæggelsen i centrene i Bad Hersfeld og Rheinberg, men samtidig fastholder man, at størstedelen af de ansatte fortsatte med arbejdet, og at kundeordrerne derfor ikke blev påvirket.

Den tyske fagforening Verdi havde anmodet Amazon-medarbejderne om at strejke i 24 timer frem til midnat fredag for at kræve bedre løn og kontraktforhold, der sikrer et sundt arbejdsmiljø.

”Vi er på vej ind i slutspurten på året, som er den mest stressende tid for de ansatte. Specielt på en dag som Black Friday bør de ansatte være det centrale fokus”, siger Verdi-repræsentanten Mechthild Middeke til Reuters.

Amazons tyske afdeling mener imidlertid selv, at man tilbyder konkurrencedygtige lønninger og omfattende goder fra første dag på jobbet. Startlønnen for de tyske ansatte ligger på 10,78 euro (ca. 80,50 kr.) i timen, og efter to år lyder den gennemsnitlige månedsløn på €2,397 (godt 17.880 kr.) før skat.

I Spanien forlod de ansatte deres poster i Amazons største lagerhus i landet, i San Fernando de Henares lidt øst for Madrid, fredag morgen, og fortsatte strejken i lørdags. Ifølge de lokale fagforeninger deltog 85-90 procent af medarbejderne i aktionen.

Læs også: Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Det tal mener Amazon Spain dog er forkert, og fastholder, at majoriteten af folkene blev på jobbet og håndterede ordre som normalt. Amazon har ikke udtalt sig yderligere om sagen.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle