Amazon-medarbejdere strejkede på Black Friday

Ansatte på tre af Amazons fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland strejkede i fredags, på Black Friday, med krav om bedre løn og kontraktforhold, der sikrer sundt arbejdsmiljø. Amazon fastholder at lønnen er i orden, og at kundeordrerne ikke blev påvirket.

620 Amazon-ansatte i Tyskland og et ukendt antal i Spanien nedlagde arbejdet i fredags, på Black Friday, i protest mod løn- og arbejdsforholdene på fulfillmentcentrene..

28.11.2018

CSR.dk

En af årets allerstørste handelsdage, Black Friday, løb af stablen i fredags, og det skete ikke uden udfordringer for netgiganten Amazon. Lagerarbejdere på tre af selskabets fulfillmentcentre i Spanien og Tyskland valgte således at strejke for at gøre opmærksom på sine løn- og arbejdsforhold, beretter Reuters.

Læs også: Efter skarp kritik: Amazon hæver sin mindsteløn

Ifølge Amazon Germany deltog omkring 620 medarbejdere i arbejdsnedlæggelsen i centrene i Bad Hersfeld og Rheinberg, men samtidig fastholder man, at størstedelen af de ansatte fortsatte med arbejdet, og at kundeordrerne derfor ikke blev påvirket.

Den tyske fagforening Verdi havde anmodet Amazon-medarbejderne om at strejke i 24 timer frem til midnat fredag for at kræve bedre løn og kontraktforhold, der sikrer et sundt arbejdsmiljø.

”Vi er på vej ind i slutspurten på året, som er den mest stressende tid for de ansatte. Specielt på en dag som Black Friday bør de ansatte være det centrale fokus”, siger Verdi-repræsentanten Mechthild Middeke til Reuters.

Amazons tyske afdeling mener imidlertid selv, at man tilbyder konkurrencedygtige lønninger og omfattende goder fra første dag på jobbet. Startlønnen for de tyske ansatte ligger på 10,78 euro (ca. 80,50 kr.) i timen, og efter to år lyder den gennemsnitlige månedsløn på €2,397 (godt 17.880 kr.) før skat.

I Spanien forlod de ansatte deres poster i Amazons største lagerhus i landet, i San Fernando de Henares lidt øst for Madrid, fredag morgen, og fortsatte strejken i lørdags. Ifølge de lokale fagforeninger deltog 85-90 procent af medarbejderne i aktionen.

Læs også: Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Det tal mener Amazon Spain dog er forkert, og fastholder, at majoriteten af folkene blev på jobbet og håndterede ordre som normalt. Amazon har ikke udtalt sig yderligere om sagen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København