Amazon-aktionærer afviser klimakrav fra 7.700 ansatte

En gruppe på knap 7.700 medarbejdere vil have Amazon til at udarbejde en grundig plan for at adressere klimaforandringerne, men alle deres 12 forslag blev afvist på forrige uges generalforsamling. ”Der er en masse initiativer på vej”, lød det fra Jeff Bezos.

Talskvinde for klimagruppen, Emily Cunningham, gav en status på gruppens arbejde efter generalforsamlingen. Foto: Amazon Employees for Climate Justice.

03.06.2019

CSR.dk

Brevet, der i skrivende stund er underskrevet af 7.683 medarbejdere, er formuleret af organisationen Amazon Employees for Climate Justice, og på Amazons generalforsamling den 22. maj fulgte gruppen så op med en tale direkte til topchef og grundlægger Jeff Bezos, der i øvrigt ikke kom på scenen trods opfordringer indledningsvist.

”Fart er alt”, sagde gruppens talskvinde Emily Cunningham, med slet skjult henvisning til et af Bezos’ eget mantraer, og fortsatte:

”Uden modig og hurtig handling vil vi miste vores eneste chance for at undgå katastrofal opvarmning. Der er intet emne, der er vigtigere for vores kunder eller vores verden end klimakrisen, og vi er langt bagud. Jeff Bezos, kan du se de legende børn, der måske er druknet? Spirende byer, der måske er brændt? Svømmende arter, der måske er tabt for altid?”, spurgte hun retorisk i talen.

Amazon har tidligere meldt ud, at selskabets cloudtjeneste Amazon Web Services (AWS) på et tidspunkt skal køre på 100 procent vedvarende energi, ligesom alle virksomhedens leverancer skal være 100 procent CO2-neutrale i fremtiden.

Klimagruppen efterspurgte præcise slutdatoer for disse mål, ligesom man gerne vil have endnu mere vidtgående målsætninger på bordet i form af divestment væk fra fossil energi og nulemission fra hele virksomheden i 2050.

”Dette er ikke et retorisk spørgsmål: Jeff, vil du støtte os ved at bede om en ny afstemning, lige nu, og stemme om at vedtage resolutionen”, sluttede Emily Cunningham sit oplæg.

”Vi er meget opfindsomme”
Bezos var som nævnt ikke på scenen under talen, men dukkede ifølge Fast Company op mod slutningen af mødet, hvor han under en Q&A-session fik to spørgsmål om bæredygtighed.

”Det er svært at finde et emne, der er vigtigere end klimaforandringerne. Videnskaben på området er super overbevisende, det er der ingen tvivl om”, sagde han ifølge mediet.

Videre pegede han på en stribe af de igangværende projekter, Amazon har på området, men uden at direkte at besvare spørgsmålene fra klimagruppen eller komme med nye målsætninger.

”Der er en masse initiativer på vej, og vi er ikke færdige. Vi finder på flere; vi er meget opfindsomme”, sagde han ifølge Fast Company.

Læs også: Fem mand til at involvere 14.000 i bæredygtighed

På generalforsamlingen fremlagde Amazon Employees for Climate Justice 12 resolutionsforslag, som imidlertid alle blev afvist af aktionærerne. Fra gruppen lød det efterfølgende, at man vil fremsætte forslagene igen næste år, og i mellemtiden vil man fortsætte med offentligt at stille sit centrale spørgsmål til Jeffe Bezos og resten af ledelsen: Hvorfor bruger Amazon stadig fossile brændstoffer?

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense