Alle ledelsesstandarder har fået klimakrav

Den internationale standard-organisation ISO indfører nu krav om klimahensyn i alle ledelsesstandarder. Beslutningen bygger oven på en tidligere aftale om, at de ville bidrage til klimadagsordenen gennem standardisering.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. Foto: Dansk Standard

09.04.2024

CSR.dk

ISO og IAF (International Accreditation Forum) har fra februar 2024 besluttet at indføre krav om hensyn til klimaforandringer i alle eksisterende ledelsessystemstandarder samt alle nye ledelsesstandarder under udvikling eller revision. Det sker i forlængelse af ISO's London-erklæring om klimaforandringer og skal sikre, at organisationer overvejer, om klimaforandringer er relevante i forhold til deres kontekst og interessentkrav.

”Fordi stort set alle organisationer og slutbrugere på et eller andet niveau forholder sig til klimaforandringerne og udfordringerne, skal det undersøges, i hvor stor udstrækning dette er relevant for virksomhederne og deres interessenter, og dermed om og hvordan klimaforandringerne skal håndteres via ledelsessystemet”, siger Kasper Hillgaard Mühlbach, chefkonsulent hos Dansk Standard.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. 

Læs også: Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

Auditing Practices Group (APG) er i gang med at skrive en vejledning til både virksomheder og auditorer, som skal tydeliggøre, hvordan man forholder sig til de nye krav. Formålet er at kaste lys på klimaudfordringerne i alle ledelsessystemstandarder og samtidig fastholde de oprindelige anvendelsesområder og omfang. 

Kilde: Dansk Standard

/ PiB

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online