Alle ledelsesstandarder har fået klimakrav

Den internationale standard-organisation ISO indfører nu krav om klimahensyn i alle ledelsesstandarder. Beslutningen bygger oven på en tidligere aftale om, at de ville bidrage til klimadagsordenen gennem standardisering.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. Foto: Dansk Standard

09.04.2024

CSR.dk

ISO og IAF (International Accreditation Forum) har fra februar 2024 besluttet at indføre krav om hensyn til klimaforandringer i alle eksisterende ledelsessystemstandarder samt alle nye ledelsesstandarder under udvikling eller revision. Det sker i forlængelse af ISO's London-erklæring om klimaforandringer og skal sikre, at organisationer overvejer, om klimaforandringer er relevante i forhold til deres kontekst og interessentkrav.

”Fordi stort set alle organisationer og slutbrugere på et eller andet niveau forholder sig til klimaforandringerne og udfordringerne, skal det undersøges, i hvor stor udstrækning dette er relevant for virksomhederne og deres interessenter, og dermed om og hvordan klimaforandringerne skal håndteres via ledelsessystemet”, siger Kasper Hillgaard Mühlbach, chefkonsulent hos Dansk Standard.

Organisationer, der er certificeret efter ledelsessystemstandarder, opfordres allerede nu til at være opmærksomme på ændringerne og sikre, at de integrerer klimahensyn i deres ledelsespraksis. 

Læs også: Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

Auditing Practices Group (APG) er i gang med at skrive en vejledning til både virksomheder og auditorer, som skal tydeliggøre, hvordan man forholder sig til de nye krav. Formålet er at kaste lys på klimaudfordringerne i alle ledelsessystemstandarder og samtidig fastholde de oprindelige anvendelsesområder og omfang. 

Kilde: Dansk Standard

/ PiB

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle