Adidas åbner ny miljøvenlig fabrik

Sportstøjsgiganten Adidas flytter fra næste år en stor del af skoproduktionen fra Asien til en ny fuldautomatiseret fabrik nær hovedsædet i Anspach i Bayern. Flytningen vil bl.a. fremme bæredygtigheden i produktionen.

Adidas rykker en del af deres produktion til en ny, fuldautomatiseret fabrik i Tyskland - tæt på hovedkvarter og nærområder. Foto: Flickr/Daniel Go..

26.10.2015

CSR.dk

Den tyske koncern Adidas vil åbne en ny fabrik tæt på nærmarkederne i den sydtyske by Anspach og rykker dermed en del af produktionen tilbage til Europa.

Den fuldautomatiserede fabrik skal mindske risikoen for risikable arbejdsforhold og overproduktion sammenlignet med Adidas nuværende fabrikker i Fjernøsten, hvilket vil forbedre koncernens miljøaftryk.

Læs også: Aarhus-tøjmærke holder produktion i Europa

Ingeniørvirksomheden bag fabrikken, Manz AG, mener, at Adidas vil få en fabrik, der ruster dem til fremtiden.

”Med denne fleksible teknologi kan design af skræddersyede skokomponenter, tekstiler og tilbehør overgå til produktionsdata og blive produceret på et fuldautomatisk grundlag i fremtiden”, oplyser Manz AG i en pressemeddelelse om fabrikken, der ikke kræver stort mandskab og hurtigt kan reguleres produktionen.

Og det kan få store konsekvenser for tekstilproduktionen i hele verden, vurderer Johan Arnø Kryger fra Nordic Initiative Clean and Ethical (NICE) over for Fashionforum.dk.

”Denne udvikling kan være første skridt hen imod, at vi i den vestlige verden kan konkurrere på enhedsprisen, fordi vi kan producere i stor skala uden brug af arbejdstunge processer. Det bliver interessant at se, om andre virksomheder tager teknologien til sig”, siger han.

Læs også: Organisationer: H&M hænger stadig i CSR-bremsen

Derudover mener han, at der er stort potentiale i at undgå overproduktion.

”Man kan spare transport og hurtigt tilpasse sig efterspørgslen på lokale markeder, fordi produktionen ligger tæt på. Det kan i sidste ende hjælpe på ressourcetung overproduktion”, siger han.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online