Aalborg Forsyning skriver CSR-krav ind i nye kontrakter

Fra 2022 vil Aalborg Forsyning ved indgåelse af nye kontrakter stille nye CSR-krav til sine leverandører. Det skal sikre, at de lever op til FN's og OECD's krav om ansvarlig virksomhedsadfærd.

30.12.2021

CSR.dk

Aalborg Forsyning er, som en af de første i forsyningssektoren, i gang med at implementere FN's retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv (UNGPs) og OECD's retningslinjer for Multinationale Virksomheder, selvom standarderne først forventes at blive lovpligtige i EU i løbet af et par år. 

"Nu er vi klar til at tage næste skridt i implementeringen af standarderne, og det betyder, at vi fra 1. januar 2022 ved indgåelse af nye kontrakter også vil kræve af vores samarbejdspartnere og
leverandører, at de lever op til kravene om ansvarlig virksomhedsadfærd," siger Nils Ove, vicedirektør i Aalborg Forsyning.

Vil gerne gå foran
Kravene om ansvarlig virksomhedsadfærd kommer som udgangspunkt til at gælde, når der skal indgås kontrakter ved EU-udbud og licitationer. Ved kontraktindgåelse med Aalborg Forsyning
forpligter leverandørerne sig til at respektere menneskerettighederne, miljøet og økonomisk bæredygtighed og til at integrere deres engagement i virksomheden. Leverandørerne skal også
forpligtige sig til at håndtere de negative indvirkninger, som udførelsen af deres egne arbejdsopgaver medfører.

Læs også: Entreprenørvirksomheder sætter skub i arbejdet for mere diversitet og inklusion

"Aalborg Forsyning køber hvert år ind for over en milliard kroner. Den indflydelse, som vores indkøbsvolumen giver, vil vi bruge aktivt til også at løfte et socialt, bæredygtigt og samfundsmæssigtansvar forankret i UNGPs og OECD's retningslinjer. Derfor går vi foran, selvom retningslinjerne endnu ikke er lovkrav i EU, og vi håber, at den ansvarlige virksomhedsadfærd vil sprede sig som ringe i vandet ved, at vi stiller krav til vores leverandører, som så stiller krav til deres leverandører osv.," siger Nils Ove.

CSR-krav afskrækker ikke leverandører
Aalborg Forsyning har allerede gjort sig nogle erfaringer med at stille CSR-krav og inddrage UNGPs og OECD's retningslinjer i evalueringen af tilbud.

"Erfaringerne har vist, at CSR-kravene ikke afskrækker nogen fra at give tilbud, og derfor går vi nu videre og får kravene skrevet ind i kontrakterne med vores leverandører. Vi vil også fortsat inddrage
CSR i evalueringen af tilbud, hvis vi på forhånd får kendskab til, at markedet har generelle udfordringer i forhold til at imødekomme UNGPs og OECD's retningslinjer. I de tilfælde vil leverandørerne allerede i deres tilbud skulle tage aktivt stilling til, hvordan de vil imødekomme udfordringerne," siger Nils Ove.

Idet UNGPs og OECD's retningslinjer stadig ikke er lovpligtige i EU, vil Aalborg Forsyning gøre en aktiv indsats for at hjælpe leverandører og samarbejdspartnere godt i gang. Derfor vil der som
udgangspunkt blive holdt orienteringsmøder på alle de udbud, hvor retningslinjerne for ansvarlig virksomhedsadfærd bliver inddraget.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K