700 ton ubrugt tøj destrueres årligt, viser undersøgelse

På baggrund af undersøgelser fortaget af forbrugerrådet Tænk er det kommet frem, at store mængder nyt tøj hvert år aldrig når ud til forbrugeren. Virksomheder, forskere, foreninger og organisationer kræver nu politisk handling.

26.10.2020

CSR.dk

Hvert år destrueres 700 ton tøj, viser undersøgelse foretaget af Econet for Forbrugerrådet Tænk. Tøjet, som er spritnyt og ofte med prismærker, stammer fra både brands og butikker. Hovedparten kommer dog fra supermarkeder, stormagasiner og varehuse.

”Det virker helt meningsløst”, lyder det fra Forbrugerrådet Tænks formand Anja Philip, som opfordrer til, at der bliver sat en stopper for problemet.

”Der er brug for indsatser hele vejen rundt, og det er en opgave, som skal løftes af både tøjbranchen, myndigheder, politikere og forbrugere”, siger hun.

Læs også: Bæredygtighed i modebranchen - overskudslagre og tøjspild før og efter corona

På den baggrund har Forbrugerrådet Tænk spurgt 85 virksomheder, der repræsenterer 115 tøjbrands, om de kan tilslutte sig et løfte om ikke at destruere usolgt tøj, der ikke fejler noget. Målet med rundspørgen er at give forbrugerne mulighed for at vælge virksomheder, der ikke bidrager til overproduktion ved at smide nyt, ubrugt tøj ud.

Resultatet blev, at 50 virksomheder, der repræsenterer ca. 85 brands, altså cirka 3 ud af 4 brands, lover, at de ikke destruerer usolgt tøj. Og at usolgt tøj i stedet bliver sendt til genbrug eller genanvendelse.

Se alle de 85 adspurgte virksomheders svar

Forbrugerrådet Tænk sætter desuden de kommende uger fokus på tøjspild i produktionen, hos forhandlere og forbrugere.
Organisationen har i den forbindelse dannet alliance med 24 danske virksomheder, forskere, foreninger og organisationer, blandt andet Salling Group, Dansk Mode og Textil og Folkekirkens Nødhjælp.

Sammen har de netop sendt et brev til miljøminister Lea Wermelin, hvor de opfordrer hende til at tage initiativ til en national handlingsplan mod tøjspild.

Læs brevet til miljøminister Lea Wermelin

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle