5 hurtige til den nye direktør i Green Network

Tydeligere sammenhæng mellem CSR og forretningsstrategien løser mange af udfordringerne inden for CSR. Det mener Kenneth Hald Jensen, der er ny direktør i Green Network.

09.09.2013

CSR.dk

Kenneth Hald Jensen er direktør i Green Network, der rådgiver medlemsvirksomheder inden for CSR..

Hvad er din vigtigste arbejdsopgave som administrerende direktør i Green Network?
Min opgave er, at sikre at vores medlemmer har adgang til kompetencer og viden inden for CSR, som vil øge deres konkurrenceevne og dermed muligheder for at skabe værdi og job for de lokalsamfund, de er en del af.

Vores medlemmer oplever i stigende grad, at CSR-områder påvirker deres forretningsmål. Det kan for eksempel være, at der opstår muligheder for at reducere omkostninger, at nuværende kunder fastholdes ved at efterleve deres kontraktuelle CSR-krav eller via overholdelse af de CSR-områder, der er lovmæssige krav omkring.

Hvordan rådgiver I virksomheder i Green Network?
Vi arbejder med at guide og manøvrere vores medlemmer igennem den kompleksitet og usikkerhed, der opstår, når en virksomhed skal håndtere udfordringer inden for CSR-områderne samtidig med, at vi vurderer, om de har opnået den tilsigtede effekt i henhold til deres forretningsmål.

Læs også: 5 hurtige til DI´s direktør Thomas Bustrup om social business

<p>"CSR er i høj grad en forretningsdisciplin som alle andre, med investeringer, løbende omkostninger og naturligvis også et krav om resultater"</p>

Kenneth Hald Jensen, direktør i Green Network

De seneste 19 år har Green Network hjulpet vores medlemsvirksomheder med at dokumentere deres indsats inden for miljø, social ansvarlighed og arbejdsmiljø samt rådgivet om løbende forbedringer, så de har kunnet være frontløbere inden for deres felt. Vi har en indgående praktisk erfaring med CSR samt en klar struktur for implementering og dokumentation af opnåede resultater, og det kan medlemsvirksomhederne drage nytte af.

Hvad kan du bidrage med til Green Network fra dine tidligere job?
Green Network har gennem mange år oparbejdet en stor viden om implementering og dokumentation af CSR-områder som eksempelvis sundhed, klima, miljø m.m. Min praktiske erfaring med eksempelvis antikorruption, bestikkelse samt menneskerettigheder medfører, at Green Networks medlemmer får adgang til en faglig værktøjskasse, der dækker hele CSR-området, og som på en omkostningseffektiv måde gør dem i stand til at få værdi ud af arbejdet med CSR.

Hvad er den største udfordring inden for CSR-feltet lige nu?
Det er at skabe tydeligere sammenhæng mellem CSR og forretningsstrategien. CSR er i høj grad en forretningsdisciplin som alle andre med investeringer, løbende omkostninger og naturligvis også et krav om resultater. Ved at anerkende dette og arbejde med CSR i henhold til forretningsmæssige mål kan virksomheder og CSR-professionen overkomme mange af de udfordringer, de møder i arbejdet med CSR.

Læs også: Grønt netværk satser på lean-metode

Hvad er det bedste råd, du kan give en virksomhed, der gerne vil styrke sin csr-profil?
Som nævnt ligger der en stor udfordring i at skabe sammenhæng mellem CSR og virksomhedens forretningsstrategi. Mit råd til CSR-ansvarlige eller CSR-arbejdsgrupper er at præsentere deres arbejde ved at sige:

”Vi koster XX kroner i drift om året, og vi har allerede nu realiseret besparelser som følge af et mindre forbrug af råvarer og resurser (energi mv.). Det bidrager til at opnå vores mål om at reducere omkostningerne med XX procent. Derudover har vi kunnet imødekomme stigende kundekrav om dokumentation i forbindelse med arbejdsforholdene hos vores leverandører, og vi har ikke tabt en eneste kunde på baggrund af det. Det sikrer, at vi kan fastholde og øge kundetilfredsheden, hvilket bidrager til målet om at øge omsætningen med XX procent. Vi holder derudover blikket stift rettet mod andre CSR-områder, der kan give værdi, og vi vender tilbage med nogle konkrete projekter samt investeringer”.

Hvis man skal skabe mere sammenhæng mellem CSR og forretningsstrategien, kræver det at ovenstående scenarie udspiller sig i flere virksomheder.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.