30.000 træer skal hjælpe industrivirksomhed med at blive klimaneutral

Mekoprint sætter turbo på den grønne omstilling med en plan for CO2-neutralitet på scope 1-2 niveau allerede i 2025. En vigtig del af planen er, at koncernen i samarbejde med organisationen Growing Trees Network har investeret i at plante over 30.000 træer i både Danmark og Ecuador.

Balsatræ er en let træsort, der blandt andet bruges til modelfly og vindmøllevinger. Arkivfoto..

04.04.2023

CSR.dk

Den grønne omstilling er i fuld gang hos industrivirksomheden Mekoprint, og nye delprojekter og initiativer ser hele tiden dagens lys med intern vidensdeling igennem et ”bæredygtighedsforum”.

Det seneste initiativ er plantning af over 6.000 hurtigtvoksende balsatræer i Amazonas i Ecuador for at supplere de to klimaskove, som Mekoprint fik plantet i Danmark i 2021 og 2022.

Mekoprint har siden 2020 haft en årlig investeringsplan for træplantning, da skovrejsning på nuværende tidspunkt anses for både at være den mest naturlige og omkostningseffektive måde at fjerne CO2 fra atmosfæren.

Læs også: Fastfoodkæde planter over 20.000 træer i Skanderborg

”Balsatræer er særligt interessante, fordi de vokser over 1 centimeter om dagen og optager 40 tons CO2 per hektar per år. Derfor supplerer de vores danske klimaskove rigtig godt, da de er 10 år om at optage lige så meget CO2, som balsatræerne gør på ét år. Men til gengæld neutraliserer de danske klimaskove væsentligt mere CO2 over den samlede vækstperiode,” siger Mekoprints CEO, Anders
Kold.

Bruges til produktion af vindmøller
Balsatræerne bliver dyrket på gammel landbrugsjord og fældes efter cirka fem år, når de er 25-35 meter høje, hvorefter de blandt andet benyttes til fremstilling af vindmøllevinger. På den måde benyttes træerne til endnu et godt formål, og de fældede træer vil blive erstattet af nye.

Herudover sikres der samtidig tre hektar af den gamle eksisterende Amazonas regnskov for hver hektar Mekoprint får plantet med balsatræer igennem Growing Trees Network.

Balsatræerne og den lokale beskæftigelse, der sikres i Amazonas, har en omkostning svarende til omkring 300 kroner per tons CO2-optag over den femårige vækstperiode. Til sammenligning er de danske klimaskove væsentligt dyrere per tons CO2-optag i de første fem år, men falder betydeligt til under 100 kroner per tons CO2 set over den samlede vækstperiode.

Mekoprint har i alt plantet 24.000 træer i to klimaskove ved henholdsvis Sæby og Nibe i Nordjylland med et samlet areal på seks hektar, som har fået status af fredskov. Herved understøttes også målet i Danmarks Nationale Skovprogram om, at skovlandskaber skal dække 20-25 procent af landets areal inden udgangen af det 21. århundrede.

Klimaskovene indgår i virksomhedens klimaregnskab, fordi Mekoprint som sponsor også ejer rettighederne til træernes CO2-optag.

Ifølge Anders Kold er det en win-win, når danske virksomheder og kommunale eller private lodsejere tager fælles ansvar og indgår aftaler om klimaskove.

”Vi har indgået et strategisk samarbejde med Growing Trees Network og Naturplant, som vi ser et stort potentiale i. Via dette samarbejde kan vi både opnå en effektiv og varig CO2-reducerende effekt og samtidig halvere vores omkostninger, fordi det er langt billigere at plante klimaskov end at købe CO2-kvoter,” siger han.

Vil være CO2-neutral i 2025
Klimaskov-projektet indgår som en væsentlig del af Mekoprints handlingsplan frem mod at blive CO2-neutral på scope 1-2 niveau allerede i 2025, og der er flere initiativer i gang.

”Vi har en klar plan for at blive CO2-neutrale ved konvertering af naturgas til varmepumper, investering i solceller og brug af vindmøllestrøm til det resterende strømforbrug. Den resterende CO2-udledning relateret til fjernvarme, industrigas og firmatransport vil blive neutraliseret med træplantning,” siger CEO’en.

Læs også: Detailkæde oplever succes med klimastrategi

I 2022 installerede Mekoprint 2.600 m2 solcellepaneler på sin fabrik i Aalborg, og forventningen er at tage store varmepumper i brug på virksomhedens tre fabrikker i Støvring inden for det kommende år.

Mekoprint tilsluttede sig også FN’s Global Compact-initiativer i 2017 og arbejder i dag med en firedobbelt bundlinje, der er relateret til målsætninger inden for arbejdsglæde, økonomisk vækst, kundetilfredshed og samfundsansvar. Udviklingen i de fire bundlinjer følges nøje for at sikre en balanceret langsigtet bæredygtig udvikling.

”Det er vigtigt for os at tage ansvar for det samfund, vi er en del af, og her har vi stadig et stort potentiale for at gøre en forskel – ikke mindst ved at neutralisere vores egen klimabelastning fuldt ud. Men vi er også i proces med at hjælpe vores kunder til at reducere deres CO2-forbrug ved at rådgive om deres produktudvikling, så nye elektronikprodukter kræver færre ressourcer, og hele værdikæden tager ansvar for CO2-udledningen,” siger Anders Kold.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København