2022 skal være Elgigantens grønne år

En ny analyse sætter Elgiganten på førstepladsen for deres digitale performance. Men når det kommer til kommunikation om bæredygtige initiativer, er der radiotavshed. Det vil der blive ændret på i 2022, lover virksomhedens marketingchef.

Elgiganten ligger i toppen over digital tilstedeværelse, men mangler grundlæggende information om deres bæredygtige engagement, vurderer analyse. Arkivfoto..

23.12.2021

CSR.dk

En Q-Faktor-analyse, som UserGap har lavet for Markedsføring, sætter Elgiganten på toppen af listen over digitalt salg i elektronikbranchen. Det gælder blandt andet for SEO på Google, eksponering på sociale medier og brugervenlighed.

Det skriver Markedsføring.

Læs også: Analyse konkluderer: Stort potentiale i at genanvende småt elektronik

Til gengæld mangler virksomheden innovation i forhold til at informere om sine bæredygtige tiltag, melder analysen. Vurderingen kan være udtryk for en større tendens i elektronikbranchen; at kommunikation om bæredygtighed er ikke eksisterende på trods af det store fokus på problematikken generelt.

Elgigantens marketingchef, Jimmi Frederiksen, anerkender kritikken, og melder at forretningen i 2022 kommer til at blive meget mere synlige med klimavenlige tiltag.

”Det er ikke nok, at vi bare skriver det på en underside. Et af vores strategiske tiltag er, at vi ikke kun skal være en webshop med produktpriser. Det skal også være en fortælling om vores brand og vores værdier. Det vil du se komme i 2022”, siger han til Markedsføring.

Derfor har virksomheden indgået samarbejde med firmaet Ecovadis – et internationalt certificeringsselskab, der kan vurdere leverandørernes niveau af bæredygtighed. Her skal et system vurdere, hvor bæredygtige deres sortiment er.

Læs også: Et nyt genbrugs-initiativ vil øge levetiden på elektronik markant

”De kommer til ud fra parametre som etik, ansvar og bæredygtighed at give leverandørerne platin, guld, sølv og bronze, så kunderne i købsfasen kan beslutte sig for, hvor grønt de vil agere. Vi drømmer også om at have et produkt i alle produktgrupper, der er 100 procent grønt. Det findes bare ikke endnu”, fortsætter han til Markedsføring.

Dog understreger ham samtidig, at virksomheden kan kontrollere, at lastbilerne kører med fuldt læs og på grønt brændstof, og at varehusene kører på grønt strøm. Derfor vil bæredygtighedsinitiativerne også være i fokus på disse områder. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

20.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup