2022 skal være Elgigantens grønne år

En ny analyse sætter Elgiganten på førstepladsen for deres digitale performance. Men når det kommer til kommunikation om bæredygtige initiativer, er der radiotavshed. Det vil der blive ændret på i 2022, lover virksomhedens marketingchef.

Elgiganten ligger i toppen over digital tilstedeværelse, men mangler grundlæggende information om deres bæredygtige engagement, vurderer analyse. Arkivfoto..

23.12.2021

CSR.dk

En Q-Faktor-analyse, som UserGap har lavet for Markedsføring, sætter Elgiganten på toppen af listen over digitalt salg i elektronikbranchen. Det gælder blandt andet for SEO på Google, eksponering på sociale medier og brugervenlighed.

Det skriver Markedsføring.

Læs også: Analyse konkluderer: Stort potentiale i at genanvende småt elektronik

Til gengæld mangler virksomheden innovation i forhold til at informere om sine bæredygtige tiltag, melder analysen. Vurderingen kan være udtryk for en større tendens i elektronikbranchen; at kommunikation om bæredygtighed er ikke eksisterende på trods af det store fokus på problematikken generelt.

Elgigantens marketingchef, Jimmi Frederiksen, anerkender kritikken, og melder at forretningen i 2022 kommer til at blive meget mere synlige med klimavenlige tiltag.

”Det er ikke nok, at vi bare skriver det på en underside. Et af vores strategiske tiltag er, at vi ikke kun skal være en webshop med produktpriser. Det skal også være en fortælling om vores brand og vores værdier. Det vil du se komme i 2022”, siger han til Markedsføring.

Derfor har virksomheden indgået samarbejde med firmaet Ecovadis – et internationalt certificeringsselskab, der kan vurdere leverandørernes niveau af bæredygtighed. Her skal et system vurdere, hvor bæredygtige deres sortiment er.

Læs også: Et nyt genbrugs-initiativ vil øge levetiden på elektronik markant

”De kommer til ud fra parametre som etik, ansvar og bæredygtighed at give leverandørerne platin, guld, sølv og bronze, så kunderne i købsfasen kan beslutte sig for, hvor grønt de vil agere. Vi drømmer også om at have et produkt i alle produktgrupper, der er 100 procent grønt. Det findes bare ikke endnu”, fortsætter han til Markedsføring.

Dog understreger ham samtidig, at virksomheden kan kontrollere, at lastbilerne kører med fuldt læs og på grønt brændstof, og at varehusene kører på grønt strøm. Derfor vil bæredygtighedsinitiativerne også være i fokus på disse områder. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods