”Der opstår muligheder, når branchen mødes fysisk”

WindEurope 2023 løb af stablen i sidste uge i april, og CSR.dk-partner CGI deler begejstringen for årsmødet og de mange samtaler om bæredygtighed .

Vicedirektør i CGI, Ole Bach Andersen, fotograferet på WindEurope 2023, hvor CGI kom i dialog med næsten 200 potentielle kunder. Foto: GCI.

28.04.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Årets store samling af vindenergibranchen WindEurope 2023 fandt sted 25.-27. april i Bella Centeret. Med diskussioner af elektrificering, udfordringer i at få styrket værdikæden og muligheden for nye materialer i møllerne, problemer med godkendelse, som bestemt ikke er isoleret til Danmark, og presset for at få tempo i udrulningen af vind hvis klimakrisen skal holdes bare lidt i skak.

”Tre helt elektriske dage! Med over 15.000 deltagere, mere end 500 udstillere og en rekordstor politisk deltagelse takker vi af”, skriver vicedirektør i Green Power Denmark, Jan Hylleberg på Twitter, og fremhæver i samme opslag, hvordan vindenergi har fået en meget bredere værdikæde end tidligere, som diskuterer alt fra sol, vind og Power-to X, og hvordan teknologien vil udvikle sig i de kommende år.

En af de 500 udstillere var CGI, et af ganske få globale it-konsulentfirmaer tilstede på WindEurope 2023. Kort fortalt arbejder de med digitale løsninger gennem hele værdikæden og hjælper kunderne med bæredygtig omstilling. Som noget forholdsvis nyt tilbyder CGI en konkret løsning til at håndtere mange underleverandørers ESG/CSRD data (scope 3) på en fælles data platform med selvbetjeningsmulighed og processunderstøttelse.   

Læs også: 11 havvindsaktører går sammen om at gøre vindenergi mere bæredygtigt

”Det har været virkelig gode dage. Når branchen mødes fysisk, opstår der muligheder, som vi normalt ikke ser. Det er inspiration, ny læring, nye partnerskaber mm. Vi har haft gode dialoger med mange om f.eks. bæredygtighed - også med virksomheder, som vi typisk ikke ville have rakt ud til. Det bliver spændende at se, om vi sammen kan omsætte det til at hjælpe endnu flere kunder med deres udfordringer på området, siger Ole Bach Andersen, der er Vice President i CGI Danmark med ansvar for løsninger til energi- og forsyningssektoren.

Alle kæmper med data og Scope 3
En af måderne CGI var i dialog med andre deltagere på WindEurope 2023 var ved hjælp af en tavle med fire emner, hvor besøgende på CGI’s stand kunne markere, hvad de oplever som mest udfordrende indenfor bæredygtighed i deres egen organisation.

CGI brugte denne tavle med fire mulige udfordringer at stemme på som dialogværktøj på messen. Det betød - oveni gode samtaler og kundeleads for CGI - også til plantning af op mod 1.000 træer, da hver stemme udløste fem træer betalt af CGI. Foto: CGI.

”I vores samtaler hørte vi om organisatoriske udfordringer, muligheden for faktisk at nå målene, og det svære ved at skaffe valide data at basere sine beslutninger på. Men den helt store "vinder" for større organisationer er dog udfordringerne ved at håndtere det komplekse Scope 3 med tusindvis af underleverandører, siger Ole Bach Andersen.

”Her kan vores dialog fortsætte, fordi vi tilbyder en løsning til at adressere netop dette.” fortsætter han.

Inspirerende!
En af de rekordmange politikere, som deltog, fortalte lige så entusiastisk på Facebook om sin oplevelse af WindEurope 2023:

”Jeg er helt ”blown away” efter en fantastisk dag hos den europæiske brancheforening WindEurope, som i disse dage holder sit årsarrangement i Bella Center i København. 15.000 engagerede og dygtige mennesker i en branche, der viser vejen. Her var virksomheder, organisationer, myndigheder, leverandører, NGO’er - et sandt virvar af mennesker, der arbejder dybt seriøst, indgående og professionelt med den grønne omstilling. Som hver dag arbejder for at udvikle og producere den grønne energi vi er helt og aldeles afhængige af, hvis vi skal lykkes med at bekæmpe klimaforandringerne og gøre os uafhængige af Putins gas. Det var så inspirerende,” skrev Morten Helveg Petersen, medlem af Europa-Parlamentet for Radikale Venstre.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V