Århusianske virksomheder arbejder sammen om CSR

I Århus er flere små og mellemstore virksomheder gået sammen om at tage socialt ansvar.

04.11.2014

CSR.dk

Flere mindre virksomheder fra Århus samler sig i netværk for at arbejde sammen om CSR. CSR-rådgiver Morten Hove Tang-Jensen fortæller til Jyllandsposten, at virksomhederne på den måde kan drage nytte hinanden.

”Det kan være effektivt for mindre virksomheder at løfte et socialt ansvar sammen. Selv om de er begyndt på arbejdet med CSR, har de ikke en afdeling, som udvikler konceptet. Derfor har virksomhederne brug for inspiration og erfaringer fra hinanden”, siger Morten Hove Tang-Jensen til Jyllandsposten.

Læs også: Utraditionelt CSR-samarbejde

I Århus er der allerede nu flere eksempler på CSR-samarbejde mellem forskellige virksomheder. Blandt disse findes et samarbejde mellem kommunen og mindre virksomheder i Bispehaven og Gellerup. Samarbejdet har til formål at løfte lokalområdet og få de unge i job.

Desuden har interesseorganisationen Lederne for to år siden startet et netværk, hvor mellemstore virksomheder indgår i netværk med henblik på at håndtere deres indtog på det globale marked.

Fra de nystartede netværk lyder det, at samarbejdet gør det muligt hurtigere at påbegynde CSR-arbejdet. Ifølge Morten Hove Tang-Jensen skal virksomhederne dog være opmærksomme på særligt én ting:

”I et lille et land som Danmark skal man også huske at være varsom med, hvordan man indgår i sådanne netværk i forhold til konkurrencemæssige overvejelser”.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

28.08.2026CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus