Årets Energi- og miljøpris går til Kolding

Kolding Kommune har reduceret energiforbruget og er blevet igangsætter af energibesparelser hos borgerne og i erhvervslivet.

10.03.2011

CSR.dk

Kolding har i mange år fejet for egen dør og reduceret energiforbruget i sine bygninger. Kommunen har også påtaget sig rollen som igangsætter af energibesparelser hos borgere og erhvervsliv, og derfor får kommunen årets Energi- og Miljøpris, som Energiforum Danmark står bag.

”Kolding Kommune imponerer og inspirerer. De er hele tiden et nøk foran de fleste andre og altid med på nye initiativer og ideer. Med involveringen i for eksempel grøn erhvervsvækst og Carbon 20 viser Kolding, at en kommune på en positiv og proaktiv måde kan bidrage til energibesparelser blandt borgere og virksomheder,” siger Energiforum Danmarks formand Mads Bo Bojesen til dknyt.dk.

Blandt de mange initiativer, som Energiforum Danmark har bidt mærke i, har de fundet to, som især fortjener at blive fremhævet.

”Kommunen stiller energispare-beregneren, ”husets web”, til rådighed for alle borgere, så de kan få konkrete råd om energibesparelser i netop deres hus. Samtidig belønner kommunen de lokale foreninger økonomisk, hvis de er med til at få medlemmerne ind på ”husets web”. Det er en kreativ og involverende tilgang,” siger Mads Bo Bojesen og fortsætter:

”Det andet eksempel er involveringen af de lokale håndværkere. De inviteres ind i et netværk, hvor de gennem kurser og erfaringsudveksling bliver bedre rustede til at hjælpe deres kunder med at spare på energien. Det giver mere beskæftigelse og bedre komfort, og det er en rigtig vinderkombination.”

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

29.08.2025CSR.dk

Ministerens nationalfisk-kampagne møder hård kritik: "Greenwashing"

28.08.2025CSR.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

28.08.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Grow Up Farm

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup